Ο πρώτος γύρος της φάσης των ομίλων του Eurocup (βρισκόμαστε στου δρόμου τα μισά, 5 από τις 10 αγωνιστικές) ολοκληρώθηκε και σε κάποιους ομίλους έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση ενώ κάποιοι άλλοι παραμένουν ορθάνοιχτοι.

Α’ Όμιλος

Τα αποτελέσματα της πέμπτης αγωνιστικής:

Ούλμ-Μακάμπι Ρισόν 103-89

Ασταμάτητη η Ούλμ διέλυσε την Μακάμπι Ρισόν στην Γερμανία με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ζόραν Ντράγκιτς (33 πόντους, 11/13 βολές, 4/7 τρίποντα, 32 λεπτά συμμετοχής) και Ντέρεκ Ουίλις (19 πόντους, 16 ριμπάουντ). Αμφότεροι μάζεψαν 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζόρνταν Σουίνγκ με 20 πόντους.

Ανδόρα-Προμηθέας Πάτρας 81-91

Βίρτους Μπολόνια-Μονακό 77-75

Αναμφίβολα το παιχνίδι της αγωνιστικής το οποίο θα μπορούσε κάλλιστα να σταθεί σε επίπεδο Ευρωλίγκας. Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (35-35) η Μονακό έδειξε από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη και ξέφυγε μέχρι και με 11, 53-64. Όμως, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς πλησίασε σε απόσταση αναπνοής, 66-68 με 2,5 λεπτά να απομένουν. Στα 46 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο έτερος Σέρβος (Στέφαν Μάρκοβιτς) έδωσε το προβάδισμα στους Ιταλούς με 73-72. Ο Τεόντοσιτς από την γραμμή της φιλανθρωπίας έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στην Μπολόνια στα 6″ (75-73). Ο Ο’ Μπράιαν φτάνοντας τους 22 πόντους ισοφάρισε το ματς στους 75 πόντους πριν υπογράψει το παιχνίδι στην εκπνοή ο τεράστιος Μίλος Τεόντοσιτς με καλάθι και φάουλ (24 πόντους, 7 ασίστ και το game winner).

Ρίτας Βίλνιους-Βενέτσια 72-81

Σημαντικό διπλό της Βενέτσια στο Βίλνιους το οποίο συνδυάστηκε με σπουδαία εμφάνιση από τον Τζέρεμι Τσάπελ, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους με 5/8 τρίποντα. Άξιοι συμπαραστάτες οι Γουάτ, Στόουν που πέτυχαν 14 πόντους έκαστος. Από τους Λιθουανούς διασώθηκε μόνο ο Μαρτίνας Εχόντας με 26 πόντους (11/17 δίποντα). 11 πόντοι και 6 ριμπάουντ η συγκομιδή του “δικού μας” Μάικ Μπράμος ο οποίος έβαλε και αυτός το λιθαράκι του στην τρίτη νίκη της Βενέτσια στη διοργάνωση.

Λοκομοτίβ Κουμπάν-Τόφας 69-72

Η Τουρκική Τόφας πέρασε από την Ρωσία και την έδρα της Λοκομοτίβ Κουμπάν αλώβητη, χάρη σε μία παλικαρίσια ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Με τρίποντο του Τάρικ Φίλιπ η ομάδα του Ματ Λοτζέσκι (14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ολοκλήρωσε μία μυθική ανατροπή από το 57-46 του 30′ (12-26 επιμέρους σκορ) και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στο Eurocup αφήνοντας στα κρύα του λουτρού την πανάκριβη Κουμπάν. Για τους γηπεδούχους ο Ντέκερ έβαλε 14 πόντους ενώ 18 πόντους πρόσθεσε ο Ο’ Μπράιαντ.

Λιμόζ-Παρτιζάν 60-82

Μία περίοδο άντεξε η ουραγός του ομίλου, Λιμόζ απέναντι στην αήττητη και μόνη πρώτη Παρτιζάν. Οι Γάλλοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ με αποτέλεσμα να προηγηθούν 25-16 στο 10‘. Όμως, μέχρι εκεί ήταν, η ομάδα του Βελιγραδίου παρουσιάστηκε πολύ σοβαρή αμυντικά στο υπόλοιπο του αγώνα και έφτασε πολύ άνετα στο τελικό 60-82 δεχόμενη μόλις 15 πόντους στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο (!). Ο Μόσλει “άγγιξε” το double-double με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ναντέρ-Μπρέσια 65-73

Σημαντικό διπλό και για την Μπρέσια στην Γαλλία επί της Ναντέρ με τον ΝτιΆντρε Λάνσντοουν να σημειώνει 16 πόντους για τους νικητές. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σμιθ με 17 πόντους. Η Ιταλική ομάδα αποσπάστηκε στην τελευταία περίοδο πανηγυρίζοντας την τρίτη νίκη της η οποία της δίνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Μπανταλόνα-Τσεντεβίτα 101-81

Καταιγιστική η Μπανταλόνα διέλυσε την Τσεντεβίτα εντός έδρας με τον δανεικό από την Ρεάλ Μαδρίτης, Κλέμεν Πρέπελιτς να πραγματοποιεί ακόμη μια σπουδαία εμφάνιση με τον Ισπανικό σύλλογο. Ο Σλοβένος γκαρντ σημείωσε 17 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ σε μόλις 23 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Νίκος Ζήσης σε λιγότερο από 15 λεπτά πέτυχε 6 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ. Για τους νεοσύστατους φιλοξενούμενους που ψάχνουν ακόμα την παρθενική τους νίκη ξεχώρισε ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ με 18 πόντους.

Νταρουσάφακα-Ουνίκς Καζάν 77-79

Στο ντέρμπι κορυφής του τρίτου ομίλου η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πήρε σπουδαίο “διπλό” στην Τουρκία. Με τους Μόργκαν (18 πόντους) και Τάιους (12 πόντους και 9 ριμπάουντ) σε δαιμονιώδη κατάσταση η Ουνίκς πέτυχε την τέταρτη της νίκη στη διοργάνωση. Καλή εμφάνιση για τους νικητές από τον Βαγγέλη Μάντζαρη (11 πόντους) αλλά και τον Κώστα Καϊμακόγλου (5 πόντους, 7 ριμπάουντ).

Μπουντουσνόστ-Όλντενμπουργκ 83-85

Ούτε σήμερα δεν έσπασε το ρόδι η Μπουντουσνόστ. Θυμίζουμε ότι οι Μαυροβούνιοι πέρσι αγωνίστηκαν στην Ευρωλίγκα και φέτος έχουν κολλήσει στο 0 στο Eurocup δείγμα της καθολικής αλλαγής του ρόστερ. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο με τους Γερμανούς να είναι πιο ψύχραιμοι και να φεύγουν από την Ποντγκόριτσα με το “διπλό”. Πάουλντινγκ με 21 πόντους και Μαχάλμπασιτς με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ οι κορυφαίοι για τους νικητές.

Γκντίνια-Γαλατασαράι 78-83

Ένας Μπόστιτς (33 πόντους) δεν φέρνει την άνοιξη. Η Γκντίνια προηγήθηκε χάρη στην τρομερή τρίτη περίοδο της (31-11) αλλά η μπαρουτοκαπνισμένη Γαλατασαράι αντέδρασε και απέδρασε με μεγάλη νίκη από την Πολωνία. Πρώτος σκόρερ για τους Τούρκους (είχαν πολλούς “διψήφιους”) ο Ζακ Όγκαστ με 16 πόντους.

Ουνικάχα Μάλαγα-Τρέντο 93-74

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε στο παιχνίδι η οικοδέσποινα Μάλαγα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην άμοιρη Τρέντο (28-10 στο 10′). Το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα από εκεί και έπειτα με τους Ιταλούς (Τζεντίλε 18 πόντους) να μην καταφέρνουν να πλησιάσουν στο σκορ ποτέ. Ο Τζος Άνταμς έβαλε 21 πόντους για τους Ανδαλουσιάνους βοηθώντας τους να φτάσουν στην τέταρτη τους νίκη με άνεση.