Απογοητευτικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στην κανονική περίοδο του Basketball Champions League. Η Falco υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη της ήττα με 83-78 στο Σομπατέλι, εκθέτοντας στο παρκέ σχεδόν όλα τα προβλήματα που έχει η ομάδα του Στέφανου Δέδα.

Ο Νίκος Παππάς πέτυχε 20 πόντους στο ντεμπούτο του με την ΑΕΚ, ωστόσο πέρα από τον Eric Griffin (16 πόντοι), τον Brian Angola (17 πόντοι) και τον Stefan Jelovac (14 πόντοι), όλοι οι υπόλοιποι παίκτες της ΑΕΚ είχαν όλοι μαζί 11 πόντους. Και φυσικά η επίθεση δεν ήταν το μόνο πρόβλημα που είχε ο “δικέφαλος” στην Ουγγαρία.

Η Falco έχει μόνο έναν Αμερικανό στη σύνθεσή της (Clark), ο οποίος δεν έπαιξε καν σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι. Ας είναι καλά οι Zoltan Perl (21 πόντοι), ο Szilard Benke (16 πόντοι) και ο Boris Barac (15 πόντοι), οι τρεις Ούγγροι που κουβάλησαν τη Falco σε όλο το ματς και τη βοήθησαν να έχει διαρκώς το προβάδισμα από 16’ και ύστερα.

Το physical παιχνίδι των Ούγγρων δημιούργησε εξ αρχής πολλά προβλήματα στην Ένωση. Σε επίθεση και άμυνα. Η Falco “χτύπησε” την ελληνική ομάδα μέσα στη ρακέτα, πέτυχε 42 πόντους γύρω από το καλάθι, κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (40-35) και μετά τα άκρως ισορροπημένα πρώτα 18 λεπτά (κατά τα οποία το προβάδισμα άλλαξε χέρια 12 φορές και άλλες τέσσερις το σκορ ήταν ισόπαλο), προηγήθηκε στο 20’ με τη μέγιστη διαφορά του 1ου ημιχρόνου (38-32). Μία διαφορά που διευρύνθηκε μετά την ανάπαυλα…

Στο 24’ η Falco ξέφυγε με εννέα πόντους διαφορά (49-40), στο 32’ την ανέβασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (64-54) και στο 37’ προηγούνταν με 75-65, πριν η ΑΕΚ αγγίξει μία απίστευτη ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ελληνική ομάδα βρισκόταν πίσω στο σκορ με 80-74 στα 25’’, αλλά πλησίασε στους τρεις πόντους με 13’’ να απομένουν (81-78) και έκλεψε τη μπάλα στην επόμενη κατοχή.

Το χρονόμετρο έδειχνε 8,1’’, η ΑΕΚ είχε μία τεράστια ευκαιρία να κλέψει το ματς μέσα από τα χέρια της Falco, ωστόσο μετά την περιπετειώδη επαναφορά (παρά τρίχα αποφεύχθηκε το λάθος από τον Jelovac) ο Goloman έκοψε το σουτ του Παππά πίσω από τα 6,75μ., αποτρέποντας την παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-35, 57-54, 83-78

Falco Szombathely (Konakov): Keller 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Perl 21 (8/17 σουτ, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Varadi 8 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Benke 16 (4/8 τρίποντα), Clark 3 (1), Goloman 9 (1), Barac 15 (5/5 δίποντα, 5/7 βολές), Somogyi 3.

ΑΕΚ (Δέδας): Colom 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μπόγρης 2, Φλιώνης, Πετρόπουλος, Angola 17 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Jelovac 14 (2/8 τρίποντα, 3/6 δίποντα, 2/2 βολές), Παππάς 20 (7/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Griffin 16 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Vaulet 4 (8 ριμπάουντ).