Σε ένα πολύ άσχημο αναφορικά με τις δάφνες ποιότητάς του παιχνίδι, η Split κατόρθωσε να επικρατήσει με 65-50 της ΑΕΚ Λάρνακας και να την αποκλείσει από τη συνέχεια των προκριματικών του BCL μόλις από τα προημιτελικά, στον όμιλο που λαμβάνει χώρα στο Περιστέρι και την Αθήνα.

Οι δύο ομάδες εκκίνησαν πολύ άστοχα την πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, με τους Κροάτες να είναι οριακά καλύτεροι σε αυτό το κομμάτι με μόλις 29% σε 17 απόπειρες, με την κυπριακή ομάδα όμως να μένει πάντα κοντά στο σκορ, παρά τα αντίπαλα προβαδίσματα με 4 (13-9) και 5 πόντους (9-4), και να κλείσει την πρώτη περίοδο οριακά πίσω με 11-13.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Split να παραμένει έστω και τυπικά η καλύτερη ομάδα του παρκέ, καταφέρνοντας να επισφραγίσει την ανωτερότητά της από τα μέσα της περιόδου και έπειτα, όταν έτρεψε ένα σερί της τάξης του 11-2 για να ανατρέψει το εις βάρος της -4 και να τελειώσει το ημίχρονο στο Περιστέρι προηγούμενη με 5 πόντους (28-23).

Στο πρώτο μέρος, οι αντίπαλοι συνέχισαν να παίζουν κακό μπάσκετ, με τις 9 ασίστ (για 11 λάθη) σε 21 καλάθια και το 32% εντός πεδιάς- 33% τρίποντα να αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ πιο αποτελεσματικά στο δεύτερο μέρος και κατόρθωσε πολύ γρήγορα να τρέξει ένα -ουσιαστικά- 10-0 σερί και να προηγηθεί αυτή τη φορά με 5 πόντους (34-29).
Ωστόσο, όλα άρχισαν να παίρνουν την κάτω βόλτα από εκείνο το σημείο…

Συγκεκριμένα, η Split κατόρθωσε να ροκανίσει άμεσα την εν λόγω διαφορά και με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 17-3 να ανακτήσει τα ηνία του αγώνα και με το +11 της στο 33′ (50-39) να γίνει το ακλόνητο φαβορί για πρόκριση στα ημιτελικά του ομίλου της Αθήνας.

Κύριο όπλο της σε αυτό το διάστημα τα 2 συνεχόμενα τρίποντα που πέτυχε για να μετατρέψει το 44-39 σε 50-39, και να πάρει για πρώτη φορά στο ματς διψήφιο… κεφάλι, αλλά και εκείνο που στο 37′ έγειρε ακόμα περισσότερο την πλάστιγγα υπέρ της (55-43)!

Για τους νικητές, οι άμεσοι πρωταγωνιστές -που ανάγκασαν τον αντίπαλο να σουτάρει με 22% στην τελευταία περίοδο- ήταν οι Zganec με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και Perkovic με 13 πόντους (3-5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 τελικές πάσες.
Από πλευράς ΑΕΚ, που είχε 16 λάθη για 10 ασίστ (22 καλάθια), πρώτοι σκόρερ ήταν οι Snider με 11 (5-14 σουτ) και Σιζόπουλος με 10 πόντους (4-10 σουτ, 2-8 τρίποντα).

Πλέον, η Split αναμένεται να αντιμετωπίσει την Fribourg στα ημιτελικού του ομίλου στο Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 23-28, 39-41, 50-65

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.