Η Prometey ήταν εν τέλει η ομάδα που κατάφερε να αρπάξει το τελευταίο πολυπόθητο εισιτήριο για την τελική φάση του Basketball Champions League μετά και την επικράτησή της με 67- 65 επί της Parma Perm στο πλαίσιο του τελικού του τέταρτου ομίλου των προκριματικών, που διεξάγεται στη Σόφια.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην Prometey, που από τα μέσα κιόλας της αρχικής περιόδου κατόρθωσε να επιβάλλει τα θέλω και την κυριαρχία της στο παρκέ, γεγονός που την έφερε στο +7 στο φινάλε της (13-20) χάρις σε ένα 8-4 επί μέρους σκορ, κρατώντας σε αυτό το διάστημα τον αντίπαλό της μόλις στο 25% εντός πεδιάς σε 16 απόπειρες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η αμυντική συνέπεια των Ουκρανών συνεχίστηκε (15 πόντοι, 38% ευστοχία η Parma), και σταδιακά κατάφεραν και με τη δική τους αποτελεσματικότητα (41% εντός πεδιάς, 38% τρίποντο) να προπορεύονται συνεχώς στο σκορ και να αυξάνουν την απόστασή τους από τους Ρώσους, με τη διαφορά να αγγίζει μάλιστα και τους 17 πόντους (18-35), πριν από ένα μικρό σερί της Parma, που την έριξε στους 13 στο τέλος του ημιχρόνου (28-41).

Μετά την ανάπαυλα όμως, η κατάσταση εκτροχιάστηκε για τους τυπικά φιλοξενούμενους, που είδαν το +13 να γίνεται +1 χάρις σε ένα εκκωφαντικό επί μέρους σκορ της τάξης του 16-2, που έβαλε ξανά στην υπόθεση πρόκρισης την Parma Perm.
Μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, η αρμάδα της Ρωσίας κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ με 5 αναπάντητους πόντους (52-49) και να πιστοποιήσει πλήρως το γεγονός πως άλλαξαν οι ισορροπίες του ματς, ούσα πλέον τρομερή σε άμυνα (23%, 8 πόντοι) και επίθεση (53% εντός πεδιάς, 44% τρίποντο, 24 πόντοι).

Ωστόσο, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ανωτερότητα της Prometey και των Αμερικανών της αποτυπώθηκε σε κάθε άκρη του παρκέ, με τους Stephens και Harrison να καθαρίζουν το ματς, με τους Ουκρανούς να τρέχουν ένα 10-2 σερί μέχρι και το 38′ για να πάρουν ένα ηχηρότατο προβάδισμα για την πρόκριση στην τελική φάση του BCL.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι προαναφερθέντες Harrison και Stephens που πέτυχαν από 20 πόντους, αλλά και 11 κοινά ριμπάουντ, την ίδια στιγμή που σούταραν με 13-24 σουτ αλλά και 9-18 τρίποντα.
Από την άλλη μεριά, για τους ηττημένους, οι Voronov με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, Hill με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και Juskevicius με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ ήταν οι μόνοι που διακρίθηκαν.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 28-41, 52-49, 65-67