Το Περιστέρι μπορεί να βρισκόταν πίσω στο σκορ για σχεδόν τρία δεκάλεπτα, όμως το σερί 16-0 των “πριγκίπων της δυτικής όχθης” δια χειρός του Ουίλ Χάτσερ έφερε τη μεγάλη ανατροπή και μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον έμπειρο Αμερικανό, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, την ώρα που ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες πέτυχε double double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ άλλους 10 πολύτιμους πόντους πρόσθεσε ο Μορέιρα.

O Αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το Περιστέρι να έχει τον έλεγχο του αγώνα και μάλιστα βρέθηκε να προηγείται με 13-12 στα πρώτα 6′ λεπτά, όμως το μπλακ άουτ των παικτών του Ηλία Ζούρου έφερε ένα σερί 9-2, με αποτέλεσμα η Μόρναρ να βρίσκεται πλέον μπροστά στο σκορ, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-17. Το πρόβλημα του Περιστερίου στην επίθεση συνεχίστηκε στο β’ δεκάλεπτο ενώ το σερί 10-0 από πλευράς γηπεδούχων έβαλε σε πολύ δύσκολη θέση το Περιστέρι, το οποίο βρέθηκε στο -13 (37-24). Ο Μορέιρα ήταν αυτός που έδωσε σημαντική ανάσα για την ομάδα του και με τους πόντους κατάφερε να μειώσει τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-33.

Στο β’ ημίχρονο το Περιστέρι ήταν εμφανώς βελτιωμένο στην αμυντική του λειτουργία, μειώνοντας σιγά σιγά τη διαφορά στους 3 (42-39). Ο Πούλεν με τρίποντα ανέβασε ξανά τη διαφορά, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το δρόμο της αντεπίθεσης και μείωσαν στο καλάθι. Η συνέχεια παρόλα αυτά δεν ήταν ανάλογη, με την αστοχία των “κυανοκίτρινων” να εμφανίζεται ξανά, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 51-46. Το φινάλε του αγώνα ήταν μία εκπληκτική παράσταση από τον Χάτσερ και τους συμπαίκτες του. Μπορεί η Μόρναρ να βρέθηκε ακόμα και στο +9 (61-52), όμως στα τελευταία 6′ πριν το φινάλε το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 16-0, με αποτέλεσμα να έρθει η μεγάλη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-33, 51-46, 65-73

Μόρναρ (Παβίτσεβιτς): Μπιέλιτσα 5 (1), Μάρκοτα 8 (2), Νίνταμ 8 (1), Πούλεν 16 (3), Γουόλερ 8 (1), Μπέγκιτς 7, Λούκοβιτς 8, Ράλι Ρος, Σέχοβιτς 2, Βράνιες 3(1).

Περιστέρι (Ζούρος): Γκρέι 7, Χάτσερ 23 (2), Καράμπελας, Μορέιρα 10, Μόουζες 13 (3), Αγραβάνης, Μπλέικ 7, Σκορδίλης 2, Σμιθ 4, Βασιλόπουλος 2, Ξανθόπουλος 7.