Σε… θρίλερ εξελίχθηκε η υπόθεση πρόκριση στους “8” του ολυμπιακού τουρνουά γυναικών για τις δύο καλύτερες τρίτες των ομίλων. Ένα θρίλερ που είχε δύο κερδισμένες (τη Γαλλία και την Αυστραλία) και μία χαμένη, τον Καναδά, τη χώρα που έμεινε εν τέλει εκτός οκτάδας.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΧΑΡΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΕΡΙ 8-0 ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από το… τέλος. Ένα τέλος που βρήκε την Αυστραλία να παίρνει αυτό που ήθελε απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο, δηλαδή μία νίκη με 25 ή περισσότερους πόντους διαφορά, προκειμένου να ολοκληρώσει τη φάση των ομίλων με μεγαλύτερη συνολική διαφορά από το +7 του Καναδά. Αυτό ήταν το αποτέλεσμα που έψαχνε η χώρα της Ωκεανίας (που είχε -17 μέχρι το 3ο ματς) μετά τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 6ης ημέρας. Και το πέτυχε. Έστω κι αν χρειάστηκε να “κλείσει” το ματς με σερί 8-0 και να πάρει τη νίκη-πρόκριση με 96-69

Η Marianna Tolo (26 πόντοι, 17 ριμπάουντ) και η Cayla George (19 πόντοι) οδήγησαν την Αυστραλία απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο της Jazmon Gwathmey (26 πόντοι), το οποίο έβλεπε στα μάτια την ισχυρότερη αντίπαλό της μέχρι το 28’ (59-52). Σε εκείνο το σημείο πάντως οι Αυστραλές έκαναν ένα σερί 9-0, έκλεισαν την 3η περίοδο με διαφορά 16 πόντων (68-52) και την ανέβασαν περισσότερο στο 4ο δεκάλεπτο, παίρνοντας εν τέλει αυτό που ήθελαν, έστω και στο τελευταίο λεπτό…

ΓΑΛΛΙΑ: ΗΤΤΗΘΗΚΕ… ΟΣΟ ΗΘΕΛΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΠΑ

Ανάλογο σκοπό με την Αυστραλία είχε και η Γαλλία. Λίγο διαφορετικό όμως. Η δευτεραθλήτρια Ευρώπης χρειαζόταν νίκη ή ήττα με διαφορά μικρότερη των 14 πόντων από τις ΗΠΑ, προκειμένου να έχει κι αυτή συνολική διαφορά +8 και να βάλει από κάτω της τον Καναδά. Και τα κατάφερε. Οι ΗΠΑ ναι μεν πήραν τη νίκη με 93-82 και συνάμα την 1η θέση στο 2ο όμιλο, εντούτοις και οι Γαλλίδες δεν είδαν σε κανένα σημείο τη διαφορά να υπερβαίνει τους 11 πόντους, πετυχαίνοντας κι αυτές το σκοπό τους.

Η A’Ja Wilson (22 πόντοι) και η Breanna Stewart (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) ήταν ως συνήθως οι κορυφαίες των ΗΠΑ, οι οποίες έκαναν το 3/3 και επέκτειναν το νικηφόρο σερί τους σε Ολυμπιακούς Αγώνες στο 52-0, κυρίως χάρις σε ένα επιμέρους 12-2 από το 31’ έως το 34’, το οποίο μετέτρεψε το 71-72 σε 83-74.

ΚΥΡΙΑΡΧΗ Η ΚΙΝΑ, ΕΒΑΛΕ 19 ΤΡΙΠΟΝΤΑ Η ΙΑΠΩΝΙΑ, ΡΕΚΟΡ ΑΣΙΣΤ Η MACHIDA!

Η Κίνα κυριάρχησε στο ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου, καθώς νίκησε το Βέλγιο 74-62 και κατέκτησε αήττητη την 1η θέση. Οι Κινέζες δεν είχαν ούτε αυτές αντίδοτο στην Emma Meesseman (24 πόντοι, 10/13 δίποντα), ωστόσο κράτησαν το Βέλγιο στο 40,9%, σούταραν με ποσοστό 51,7% και μετά το ισορροπημένο 1ο ημίχρονο πήραν τα ηνία του ματς και είχαν σταθερά το προβάδισμα από τα μέσα της 3ης περιόδου και πέρα.

Το πιο εύκολο έργο της 6ης ημέρας το είχε η Ιαπωνία, η οποία βρέθηκε σε τρομερή μέρα επιθετικά (19/39 τρίποντα) και με πρώτες σκόρερ τις Saki Hayashi (23 πόντοι), Yuki Miyazawa (19 πόντοι) προηγήθηκε ακόμα και με 88-57 στο 32’, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη-πρόκριση επί της Νιγηρίας με 102-83. Άξιο αναφοράς είναι ότι η Rui Machida ισοφάρισε το ρεκόρ Ολυμπιακών Αγώνων σε ασίστ (15), το οποίο έκανε η Αμερικανίδα Teresa Edwards το 1996!