Τη Δευτέρα (22/2) θα ξεκαθαρίσει ποιες (δύο) χώρες θα πλαισιώσουν τις υπόλοιπες 22, που έχουν προκριθεί στην τελική φάση του EuroBasket. Οι δύο “ανοιχτές” θέσεις βρίσκονται στο 2ο και στον 3ο όμιλο και οι τέσσερις χώρες που τις διεκδικούν είναι η Εσθονία, η Βόρεια Μακεδονία (στον 2ο όμιλο), η Λιθουανία και η Δανία (στον 3ο όμιλο).

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Η ΙΣΠΑΝΙΑ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ

Το τελευταίο… κάστρο των προκριματικών έπεσε στο Γκλίβιτσε. Εκεί όπου η Ισπανία επιβλήθηκε του Ισραήλ με 78-73 και υποχρέωσε την ομάδα του Oded Kattash (τη μοναδική που δεν είχε ηττηθεί μέχρι σήμερα στην προκριματική φάση του EuroBasket) στην πρώτη της ήττα στον 1ο όμιλο.

Στον βραδινό αγώνα η Πολωνία δημιούργησε διαφορά 18 πόντων στο 2ο -ημίχρονο (68-50 στο 25’) και νίκησε τη Ρουμανία 88-81, έχοντας κορυφαίους τους Michal Michalak (24 πόντοι, 7/9 σουτ) και Jeremy Juliusz Sochan (18 πόντοι). Οι Mihai Maciuca (16 πόντοι) και Bobe Nicolescu (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Ρουμάνων, οι οποίοι πλησίασαν μέχρι τους τρεις πόντους στο 37’ (81-78), αλλά δεν απέτρεψαν την 6η ήττα σε ισάριθμα ματς.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΑΣ

Η Βόρεια Μακεδονία παρέμεινε ζωντανή στο 2ο όμιλο (Περμ), όπου σημείωσε την πρώτη της νίκη επί της Ιταλίας με 87-78, ανατρέποντας μάλιστα διαφορά 16 πόντων. Η Ιταλία προηγήθηκε 34-50 στο 18’, είχε σταθερά το προβάδισμα για 30 λεπτά, αλλά ένα σερί 12-0 της Βόρειας Μακεδονίας από το 28’ έως το 33’ (συμπεριλαμβανομένου και ενός τρίποντου του Dimitrijevikj πίσω από το κέντρο στην εκπνοή της 3ης περιόδου) άλλαξε άρδην όλο το ματς.

Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου η Ρωσία δεν άφησε την Εσθονία να πανηγυρίσει την πρόκριση. Η ομάδα του Sergey Bazarevich τη νίκησε για 2η φορά (75-52), μετατρέποντας τον αυριανό αγώνα της Εσθονίας με τη Βόρεια Μακεδονία σε τελικό πρόκρισης. Η ομάδα του Jukka Toijala έχει πάντως το πλεονέκτημα του +9 με το οποίο είχε κερδίσει το πρώτο ματς, όση είναι και η διαφορά που θα χρειαστεί η Βόρεια Μακεδονία (έχει καλύτερο goal average στον όμιλο) για να πάρει την πρόκριση.

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΡΩΤΗ Η ΣΕΡΒΙΑ

Στον όμιλο της Τιφλίδας (5ο) η Σερβία έκλεισε την 4η περίοδο με επιμέρους 30-12 και νίκησε την Ελβετία 88-81, έχοντας πάλι κορυφαίους τους Filip Petrusev (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Danilo Andjusic (20 πόντοι, 6 ασίστ). Από την Ελβετία, η οποία διατηρούσε το προβάδισμα για 26’48’’ και προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο 30’ (56-69), πρώτος σκόρερ ήταν ο Dusan Mladjan (18).

Στον άλλον αγώνα η Φινλανδία επικράτησε της Γεωργίας με 78-70 και χάρισε στη Σερβία την 1η θέση στον 5ο όμιλο. Οι Elias Valtonen (14 πόντοι) και Erik Murphy (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Φιλανδών, οι οποίοι πέταξαν διαφορά 22 πόντων στα σκουπίδια (το 22-44 στο 17’ έγινε 57-57 στο 30’), αλλά δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι στα τελευταία έξι λεπτά. Οι Giorgi Shermadini (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Duda Sanadze (18 πόντοι, 4/19 σουτ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τη Γεωργία του Ηλία Ζούρου.

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΤΩΝ ΟΥΓΓΡΩΝ

Στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε στον όμιλο του Κιέβου (τον 6ο), η Ουγγαρία νίκησε για 2η φορά σε διάστημα 48 ωρών την Αυστρία (81-58). Με κορυφαίο τον Zoltan Perl (17 πόντοι, 5 ασίστ) η ομάδα του Stojan Ivkovic άλλαξε τη ροή της αναμέτρησης με ένα επιμέρους 18-2 που μετέτρεψε το 18-27 (13’) σε 36-29 (19’) και κυριάρχησε απόλυτα από εκεί και πέρα, καθώς η διαφορά έφτασε ακόμα και το +27 στο 39’ (80-53)… Ο Marvin Ogunsipe (10 πόντοι) ξεχώρισε από την Αυστρία, η οποία ολοκλήρωσε την προκριματική φάση χωρίς νίκη (0-6).

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

* Ο Ελβετός Jonathan Kazadi είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 6 κλεψίματα στην πιο all-around εμφάνιση -σε στατιστικό επίπεδο τουλάχιστον- της ημέρας.

* Η Ρωσία είχε 17/36 τρίποντα και μόνο 7/22 δίποντα στη νίκη επί της Εσθονίας!

Διαβάστε εδώ το πανόραμα των αγώνων της Πέμπτης (18/2), της Παρασκευής (19/2) και του Σαββάτου (20/2)

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (Κίεβο, Ουκρανία)

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα (21-22/2)

4. Λετονία 1-4

* Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν προκριθεί στην τελική φάση του EuroBasket 2022.

* Στην τελική φάση προκρίνονται οι πρώτες τρεις ομάδες σε κάθε όμιλο. Στους ομίλους στους οποίους συμμετέχουν χώρες που συνδιοργανώνουν το EuroBasket του 2022 (Τσεχία, Γεωργία, Ιταλία, Γερμανία), προκρίνονται δύο ομάδες -εκτός από τους διοργανωτές.