Ηχηρή ήταν η πρεμιέρα για τις 2 από τις 3 κορυφαίες ομάδες της VTB United League, με τις Unics Kazan και CSKA Moscow να φτάνουν σε νίκες -με διαφορετικό όμως τρόπο, αφού οι πρώτοι επέστρεψαν από το -21 κόντρα στην Lokomotiv Kuban ενώ οι τελευταίοι διέλυσαν με σχεδόν 50 πόντους την Tsmoki Minsk εκτός έδρας.

Όσον αφορά τους «πράσινους», παρότι ήταν τραγικοί στο πρώτο ημίχρονο -κάτι που τους έφερνε συνεχώς πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές- και είδαν την Kuban να προηγείται ακόμα και με 21 πόντους (στους 17 έκλεισε το ημίχρονο), κατάφεραν στο δεύτερο μέρος να κυριαρχήσουν με 56-30 χάρις τα όργια των δύο Brown, με τον Lorenzo να μετράει 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ για τη νέα του αρμάδα, ενώ ο Mario Hezonja έμεινε στους 9 πόντους με 9 σουτ.

Σε αυτό το σερί νίκης τους, η Kazan σούταρε με το εκκωφαντικό 57% εντός πεδιάς και με το τρομερό 50% σε 12 απόπειρες από μακρινή απόσταση, ενώ την ίδια στιγμή που μοίρασαν και 12 ασίστ σε 34 καλάθια.

Αναφορικά τώρα με την «ρωσική αρκούδα», αυτή δε συνάντησε καμία δυσκολία σε κανένα σημείο της αναμέτρησης στο Minsk, επικρατώντας εν τέλει με 92-44, έχοντας 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων -και κύριο πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Nikola Milutinov, που σταμάτησε στους 14 πόντους (5-6 σουτ) και τα 10 «σκουπίδια».

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Ρώσοι είχαν δεχθεί μόλις 17 πόντους με 25% μόλις ευστοχία των γηπεδούχων και με συνοπτικές διαδικασίες ξεκίνησαν νικηφόρα την υπεράσπιση του τίτλου τους.