Σημαντικό παιχνίδι για τους Γερμανούς αλλά και τους Λιθουανούς ήταν το σημερινό καθώς αμφότεροι θέλουν να ανέβουν στην κατάταξη της διοργάνωσης.

Για τους νικητές Λιθουανούς ξεχώρισαν οι Hayes,Lauvergne και Grigonis με 18,16 και 12 πόντους αντίστοιχα

Ενώ στην αντίπερα όχθη για τους ηττημένους προσπάθησαν οι Fontecchio,Giffey και Scheider με 14,11 και 11 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα τους.

Με αυτή την νίκη οι Λιθουανοί ανέβηκαν στο 10-7 ενώ οι Γερμανοί έπεσαν στο 6-10

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να δίνουν έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία και να προσπαθήσουν να χτυπήσουν στο transition. Για αυτό καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Γερμανούς να προηγούνται με μια βραχεία κεφαλή και το σκορ στο14-12.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Renesses μπήκε μουδιασμένα και έδωσε δικαίωμα στην Zalgiris να περάσει μπροστά με ένα 5-1(15-17). Αλλά με την άμυνα της να κλείνει και και την ευστοχία της στα τρίποντα να ανεβαίνει κάνοντας ένα 10-0 πέρασε μπροστά με 8 πόντους(25-17). Από εκεί και έπειτα για το υπόλοιπο του ημιχρόνου η Zalgiris δεν κατάφερε να περάσει μπροστά παρά μόνο να μειώσει και να πάει στα αποδυτήρια βρισκόμενη πίσω με 6 πόντους(37-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του coach Schiller μπήκαν αποφασισμένοι να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση και προερχόμενοι από την καλή τους άμυνα και με τρομερή ευστοχία στην επίθεση(7/11 δίποντα 64%, 3/4 τρίποντα 75%,) με ένα σερί 9-19 κατάφεραν στο 27 να βρεθούν στο +4(46-50) και να μπούνε στην τελική ευθεία προηγούμενοι με 6(48-54).

Στην τέταρτη περίοδο είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι με την Alba να καταφέρνει να γυρίσει και μα μπει για τα καλά στο παιχνίδι αλλά με την Zalgirisi μέσω της για ακόμα ένα δεκάλεπτο πολύ καλή ευστοχία στην επίθεση κατάφερε να αντέξει στην πίεση των Γερμανών και κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο διπλό

Τα Δεκάλεπτα:14-12,37-31,48-54,71-74