Ενόσω η Zalgiris ανεβαίνει (ξανά), η Fenerbahce βυθίζεται ολοένα και περισσότερο… Η λιθουανική ομάδα ήταν επιβλητική από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό στη Zalgirio Arena, όπου συνέτριψε την απογοητευτική Fener 99-62 για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Zalgiris (7-7) κατέγραψε τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων (ξεπερνώντας το 95-72 του 2004) και παράλληλα έσπασε ένα σερί 5 ηττών στο Κάουνας από την Fenerbahce (5-10), την οποία νίκησε για τελευταία φορά εντός έδρας στις 16/2/2011.

Ο Augustine Rubit (18 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Martin Schiller, η οποία έπιασε από το… λαιμό την Fener και δεν την άφησε ποτέ να ανασάνει. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17-2 στο 7’ χάρις σε ένα σερί 12-0 και δεν σταμάτησαν ποτέ να ανεβάζουν τη διαφορά μέχρι τέλους. Στο 13’ την έφτασαν κιόλας πάνω από τους 20 πόντους (32-11), στο 22’ ξέφυγαν με +30 (63-33) και στο 29’ με +37 (77-40), που ήταν και η μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι.

Η στατιστική είναι πειστική μάρτυρας του τι έγινε στο Κάουνας… Η Zalgiris πέτυχε 23 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες (έναντι 11 της τουρκικής ομάδας), ευστόχησε σε 16 από τα 30 τρίποντα που επιχείρησε (με οκτώ διαφορετικούς παίκτες να βάζουν τουλάχιστον ένα), μάζεψε υπερδιπλάσια ριμπάουντ (39-19), μοίρασε 31 ασίστ και έκανε μόνο 12 λάθη, την ώρα που η ομάδα του Igor Kokoskov είχε αρνητική αναλογία (11 ασίστ / 15 λάθη).

Οι αριθμοί ίσως και να είναι… κολακευτικοί, αν αναλογιστεί κανείς πόσο κακή ήταν η Fenerbahce στο 1ο ημίχρονο. Η τουρκική ομάδα έχασε τις πρώτες οκτώ επιθέσεις στο ματς, 12 από τις πρώτες 13 και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 7 πόντους 3/14 σουτ και 5 λάθη. Πώς να έχει τύχη σε αυτό το ματς…

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 51-31, 81-47, 99-62