Ούτε στη Λυών μπόρεσε να βρει μια νίκη η Khimki… Η Villeurbanne βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους διαφορά στο 18’, εντούτοις ανέτρεψε την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της Khimki με 90-84 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της EuroLeague, υποχρεώνοντας την ομάδα του Rimas Kurtinaitis στην 6η συνεχόμενη ήττα της.

Ο Guerschon Yabousele (20 πόντοι), ο Norris Cole (19 πόντοι), ο Moustapha Fall (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και ο David Lighty (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ήταν όλα τα λεφτά για τη γαλλική ομάδα, σημειώνοντας όλοι μαζί 69 από τους 90 πόντους της. Με αυτούς τους τέσσερις μπροστάρηδες, η Villeurbanne (5-9) ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα, ροκάνισε τη διαφορά στην 3η περίοδο και έφτασε στη 2η συνεχόμενη νίκη της, την 4η εντός έδρας (σε 7 αγώνες) και την 5η συνολικά στη διοργάνωση.

Ο Devin Booker (26 πόντοι, 10/11 σουτ) ήταν ασταμάτητος επιθετικά και μαζί με τον Alexey Shved (14 πόντοι, 10 ασίστ) ξεχώρισαν από πλευράς Khimki (2-13), η οποία κατάφερε να χάσει ακόμα και αυτό το παιχνίδι, ολοκληρώνοντας τον 1ο γύρο σταθερά στον πάτο της κατάταξης και δίχως ούτε μία νίκη μακριά από τη Ρωσία. Η Khimki έχει 1-7 εκτός έδρας, αλλά τη μοναδική νίκη την πέτυχε στην Αγία Πετρούπολη…

Κι όμως, έπειτα από καιρό η ρωσική ομάδα μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να κερδίσει το ματς. Για 15 λεπτά έπαιξε μάλιστα και άμυνα, καθώς προηγήθηκε με 25-40 και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα οκτώ πόντων και τρομερά ποσοστά ευστοχίας: 11/18 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 8/10 βολές, 14 ασίστ και μόνο 6 λάθη. Από εκεί και πέρα όμως έγινε η γνωστή -ανίκανη να αμυνθεί και επιπόλαιη στην επίθεση- Khimki.

Στα επόμενα 25 λεπτά η ομάδα του Kurtinaitis δέχτηκε 65 πόντους, επιβεβαιώνοντας για πολλοστή φορά ότι είναι η χειρότερη άμυνα στη διοργάνωση. Η ομάδα του TJ Parker άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, στο 26’ προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το 4ο λεπτό (66-64) και στο τέλος ήταν όσο εύστοχη χρειαζόταν από τη γραμμή των βολών (είχε 9/10 στα τελευταία 2,5 λεπτά), προκειμένου να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 40-51, 72-70, 90-84