Οκτώ ημέρες μετά τον αποκλεισμό από το Copa del Rey, ήταν η σειρά της Valencia να πάρει τη ρεβάνς από τη Real. Και δεν δυσκολεύτηκε καθόλου. Η ομάδα του Jaume Ponsarnau ήταν ανώτερη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και επιβλήθηκε πολύ εύκολα της Real με 89-78 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της EuroLeague, σημειώνοντας τη δεύτερη σερί νίκη της έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες.

Ο Sam Van Rossom (16 πόντοι, 8 ασίστ), ο Vanja Marinkovic (14 πόντοι) και ο Nikola Kalinic (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Valencia (13-12), η οποία κέρδισε διαδοχικά παιχνίδια στην EuroLeague για πρώτη φορά από τις 16 Δεκεμβρίου.

Η Real (15-10), από την άλλη, υπέστη τη 2η σερί ήττα της και συν τοις άλλοις είδε και τον Sergio Llull να αποχωρεί τραυματίας (στο δεξί γόνατο) στο 19ο λεπτό. Από τους Μαδριλένους, που δεν είχαν και τους Rudy Fernandez, Jeffery Taylor στη Βαλένθια, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Jaycee Carroll (20 πόντοι) και Alberto Abalde (13 πόντοι).

Το ισπανικό ντέρμπι στη “Fonteta” ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Η Valencia πέτυχε τους πρώτους έξι πόντους στο 1ο λεπτό και δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα. Στο 10’ οι γηπεδούχοι δημιούργησαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (29-19) και τη διπλασίασαν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με μία τρίποντη βόμβα του Prepelic (55-35).

Η Valencia έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης με 13/16 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 10 ασίστ και μόνο ένα λάθος. Και δεν σταμάτησε εκεί. Στο 32’ προηγήθηκε με τη μέγιστη διαφορά στον αγώνα (73-52) και απλά χαλάρωσε στα τελευταία τρία λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στους Μαδριλένους να ρίξουν τη διαφορά μέχρι τους 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 55-35, 71-52, 89-78