Με τέτοιον Shavon Shields και τόσο υψηλά ποσοστά ευστοχίας η Armani Milano δεν θα μπορούσε να ηττηθεί στην Arena Mytishchi στο εξ αναβολής ματς για την 8η αγωνιστική της EuroLeague. Σίγουρα όχι από ΑΥΤΗ την Khimki. Η ιταλική ομάδα ακολούθησε επί 40 λεπτά τον φρενήρη ρυθμό και το set and space basketball που αρέσει στην Khimki, αποδεικνύοντας ότι μπορεί να το κάνει κι αυτή μια χαρά, φεύγοντας με μία σχετικά εύκολη νίκη (93-102) από τη Ρωσία.

Η Armani (7-4) σούταρε με 58,7% στα δίποντα, με 68,4% στα τρίποντα (13/19!), με 81,8% στις ελεύθερες βολές, μοίρασε 28 ασίστ και έκανε μόνο 8 λάθη, ενώ μετέτρεψε σε 24 εύκολους πόντους τα 16 λάθη της ρωσικής ομάδας. Ο Shields έκανε το ματς της ζωής του σε επίπεδο EuroLeague, καθώς έσπασε τα ατομικά του ρεκόρ σε πόντους (26), index rating (34) και κλεψίματα (3). Και όλα αυτά χάνοντας μόνο ένα σουτ, αφού είχε 6/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 2/2 βολές! Επίσης, δεν ήταν μόνος του.

Ο Malcolm Delaney (16 πόντοι, 7 ασίστ), ο Zach LeDay (18 πόντοι) και ο Kevin Punter (15 πόντοι) έκαναν κι αυτοί αρκετή δουλειά στην επίθεση, προκειμένου η ομάδα του Ettore Messina να πάει στο ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων (47-54) χάρις σε ένα σερί 0-9 και να ελέγξει το παιχνίδι μέχρι τέλους. Η Armani είχε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο μία διαφορά 4-10 πόντων, η οποία έφτασε μέχρι το +13 στο τελευταίο λεπτό (89-102).

Από πλευράς Khimki (2-10), η οποία προηγήθηκε μία φορά όλη κι όλη στο παιχνίδι (5-4 στο 3ο λεπτό) και δεν πέτυχε ούτε έναν πόντο στο ανοιχτό γήπεδο (έναντι 15 της Armani), ο Jonas Jerebko πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ διψήφιο αριθμό έβαλαν ακόμα οι McCollum (18), Mickey (17) και Shved (13 πόντοι, 13 ασίστ, 7 λάθη). Δεν απέτρεψαν όμως την 4η σερί ήττα για την ομάδα του Rimas Kurtinaitis, κι ας είχε 20/35 δίποντα, 13/25 τρίποντα και 14/15 βολές…

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 47-54, 68-72, 93-102