Οι διαδοχικές εκτός έδρας νίκες του Ολυμπιακού μάλλον του… χάλασαν το μυαλό. Η Valencia φρόντισε λοιπόν να τον προσγειώσει απότομα, υποχρεώνοντας τους “ερυθρόλευκους” στην 4η φετινή ήττα (σε 7 αγώνες) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 85-96. Οι 96 πόντοι είναι οι περισσότεροι που έχει δεχτεί φέτος η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα…

Σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, οι άλλοι τρεις γηπεδούχοι της ημέρας έκαναν το καθήκον τους στο δεύτερο σκέλος της 14ης αγωνιστικής. Εύκολα ή δύσκολα. Η Zenit επικράτησε της Bayern με 79-75 στην Αγία Πετρούπολη, ενώ η Barcelona είχε το προβάδισμα επί 40 λεπτά, προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους διαφορά και νίκησε εύκολα την Khimki 87-74, κάνοντας το 7-1 στο Palau Blaugrana. Η ρωσική ομάδα, από την άλλη, παρέμεινε καρφωμένη στην τελευταία θέση της κατάταξης μετά την 6η σερί ήττα και 6η σε 7 εκτός έδρας αγώνες.

Σε ένα σουτ κρίθηκε το τελευταίο, χρονικά, παιχνίδι της βραδιάς στη Λυών. Αυτό που έχασε ο Scottie Wilbekin 2” πριν από τη λήξη και δεν έστειλε το ματς στην παράταση, με συνέπεια η -ανώτερη για 40 λεπτά- Villeurbanne να πάρει τη νίκη επί της Maccabi με 84-81, σπάζοντας ένα σερί 3 ηττών. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα ύστερα από διαδοχικές νίκες για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που έχει πλέον 2-6 εκτός έδρας.

Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΒΡΑΔΙΑΣ

Τη σημείωσε η Zenit στην Αγία Πετρούπολη, όπου νίκησε τη Bayern 79-75, παρότι έβλεπε την πλάτη της Bayern για 38 και πλέον λεπτά και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Xavi Pascual είχε το προβάδισμα όλα κι όλα 83 δευτερόλεπτα στον αγώνα και προηγήθηκε για πρώτη φορά 2,5 λεπτά πριν από τη λήξη!

Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ

Η Barcelona νίκησε την Khimki για 6η συνεχόμενη φορά και έχει πλέον 8-2 κόντρα στη ρωσική ομάδα στην EuroLeague, με 5-0 στο Palau Blaugrana.

Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΟΥ ΕΣΠΑΣΕ

Η Valencia νίκησε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά έπειτα από 17 χρόνια, 1 μήνα και 3 ημέρες! Μέχρι πρότινος οι “ερυθρόλευκοι” μετρούσαν 9 σερί νίκες επί της ισπανικής ομάδας, από την οποία ηττήθηκαν για πρώτη φορά στις 13 Νοεμβρίου 2003, και τότε στο ΣΕΦ.

ΤΟ MATCHUP ΤΗΣ ΒΡΑΔΙΑΣ

Η μονομαχία των πόιντ γκαρντ στη Βαρκελώνη έβγαλε νικητή τον Alexey Shved σε… στατιστικό επίπεδο και τον Νικ Καλάθη σε… ομαδικό. Ο Ρώσος άσος είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Καλάθης σημείωσε μόνο έναν πόντο, αλλά μοίρασε και 12 ασίστ στο παιχνίδι.

Η STATLINE ΤΗΣ ΒΡΑΔΙΑΣ

Ο Nikola Mirotic είχε 24 πόντους, 7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 4/4 βολές κόντρα στην 11η νίκη της Barcelona, ενώ ο Cory Higgins πρόσθεσε 20 πόντους, 3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 8/8 βολές. Και οι δύο μαζί είχαν 44 πόντους, 10/13 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 12/12 βολές και 61 μονάδες στο δείκτη αξιολόγησης, δύο λιγότερους απ’ όσους όλοι οι παίκτες της Khimki μαζί!

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΒΡΑΔΙΑΣ

* Ο Νικ Καλάθης άρχισε βασικός σε αγώνα της EuroLeague για 183η φορά στην καριέρα του, “πιάνοντας” στην 9η θέση της λίστας τον J.R. Holden.

* Ο Alexey Shved έφτασε τα 375 εύστοχα τρίποντα στην καριέρα του στην EuroLeague και ξεπέρασε τον Δημήτρη Διαμαντίδη (372) στη 12η θέση της λίστας.

* Ο Janis Timma δεν σημείωσε τρίποντο για πρώτη φορά ύστερα από 21 αγώνες.

* Ο Scottie Wilbekin έφτασε τα 303 εύστοχα τρίποντα στην EuroLeague και ξεπέρασε στην 20ή θέση τον Nando De Colo of Fenerbahce (302). Πλέον απέχει ένα από τον 19ο Αντώνη Φώτση (304).

* Η Barcelona είχε 10/15 τρίποντα και 27/34 βολές κόντρα στην Khimki, την ώρα που η ρωσική ομάδα είχε 11/35 τρίποντα και 7/12 βολές.

* Η Valencia πέτυχε 18 πόντους στον αιφνιδιασμό στη νίκη επί του Ολυμπιακού, ενώ είχε 65,7% στα δίποντα και 95,2% στις βολές.

Διαβάστε εδώ την ανασκόπηση των αγώνων της Τρίτης (15/12)

18. Khimki 2-12 1102-1227

* Εκκρεμούν (4) αγώνες που αναβλήθηκαν: ALBA – Baskonia (5η αγωνιστική, 5/1, 20:00), Zenit – Armani (5η αγωνιστική, 22/2, 19:00), Zenit – Παναθηναϊκός (6η αγωνιστική, 17/2, 19:00), Villeurbanne – Ολυμπιακός (10η αγωνιστική, 19/1, 21:45).