Το αγωνιστικό πανόραμα της 26ης στροφής της EuroLeague εκκίνησε το βράδυ της Πέμπτης (10/2) με τις νίκες των Zalgiris Kaunas και ALBA Berlin κόντρα σε Monaco και Zenit St. Petersburg αντίστοιχα.

Monaco – Zalgiris 82-83

Παρά το γεγονός πως βρισκόταν όλη την ώρα πίσω στο σκορ, η Zalgiris πέτυχε μια σπουδαία ανατροπή κόντρα στη Monaco και επικρατώντας με 83-82 κατάφερε να φτάσει στο πρώτο της διπλό στη φετινή EuroLeague -αφήνοντας τον Παναθηναϊκό τη μοναδική ομάδα χωρίς νίκη μακριά από το «σπίτι» του!

Οι Γάλλοι, που γνώρισαν μια ηχηρή γκέλα σήμερα, ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και βρέθηκαν ακόμα και στο +13, αλλά δεχόμενοι 47 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο μα και 22 στην 4η περίοδο ηττήθηκαν για πρώτη φορά από τα τέλη Γενάρη!

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 46-36, 64-61, 82-83

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.

ΑLBA- Zenit 76-67

Άτυπο δώρο στον Ολυμπιακό από την ALBA, η οποία κατάφερε να κόψει έδαφος από τη Zenit -άμεση βαθμολoγικά αντίπαλο των «ερυθρόλευκων»- και να την αναγκάσει στη 3η της ήττα στα τελευταία της 5 ματς.

Οι Γερμανοί έκαναν τα βασικά καλύτερα από τους φιλοξενούμενους και κυκλοφορώντας καλά τη μπάλα (15 ασίστ σε 27 καλάθια), ελέγχοντας τα ριμπάουντ (32 έναντι 28), όντας ασταμάτητοι από το τρίποντο (43% σε 21 τρίποντα) αλλά και άκρως δυναμικοί στο ζωγραφιστό (55% σε 33 σουτ, 10 κερδισμένα για βολές φάουλ, 7 επιθετικά ριμπάουντ) ήταν τρομεροί στο 2ο μέρος, όπου με 42-33 επί μέρους σκορ έφτασαν στην 8η επιτυχία τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 34-34, 51-48, 76-67