Μεγάλο παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις και εναλλαγές στο σκορ διεξήχθη στην Ισπανία ανάμεσα στην Baskonia και την Maccabi Tel Aviv με τις δυο ομάδες να θέλουν την νίκη για διαφορετικούς λόγους η κάθε μια,μιας και έχουν αντίθετη πορεία στην διοργάνωση. Οι Ισπανοί του Dusko Ivanovic ήθελαν την νίκη για να πλησιάσουν ακομα περισσότερο την οκτάδα, ενώ οι Ισραηλινοί του Γιάννη Σφαιρόπουλου για να καλύψουν το χαμένο έδαφος από την κακή τους έναρξη στην σεζόν.

Πρωταγωνιστές για τους ηττημένους Ισπανούς ήταν Polonara,Fall και Henry με 15, 14 και 11 πόντους αντίστοιχα

Στην αντίπερα όχθη για τους νικητές βγήκαν μπροστά οι Dorsey, Hunter και ο Christopher James Jones Jr. με 13,12 και 11 πόντους αντίστοιχα ενώ ο superstar της ομάδας Scottie Wilbekin ηταν ιδιαίτερα άστοχος.

Το παιχνίδι

Στα πρώτα πέντε λεπτά της πρώτης περιόδου οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ όμως με μια εξαιρετική αμυντική λειτουργία και παιχνίδι στο transition μετέτρεψαν το 9-9 σε 20-12 δείχνοντας να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στην δεύτερη περίοδο οι Βάσκοι ξεκίνησαν δυναμικά οπως σταμάτησαν στην πρώτη και ανέβηκαν στο +10(22-12), όμως η ομάδα του coach “Σφαιρό” με το δικό της επιμέρους 16-2 έκανε το 22-12, 24-28 δείχνοντας ότι ήρθε για να κερδίσει και όχι μόνο για τουρισμό αλλά για να πάρει το μεγάλο διπλό. Από εκεί και έπειτα οι δυο ομαδες κοντράροταν σώμα με σώμα και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Baskonia μπήκε με περίσσια φόρα και μέσα σε ενάμιση λεπτο κατάφεραν να ισοφαρίσουν τον αγώνα βασιζόμενοι στην αμυνα τους και το παιχνίδι τους στο ανοιχτό γήπεδο με την Maccabi να απαντάει σε όποιο τρικ είχε στο μανίκι της η αρμάδα του coach Ivanovic με αποτέλεσμα να μπει στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ 54-56.

Η τελευταία περίοδος σημαδεύτηκε από μια low scoring κατάσταση μιας και η περίοδος έκλεισε με σκορ 9-11. Οι άμυνες ήταν πωταγωνίστριες αλλά και η αστοχία των ομάδων μιας και προσπαθούσαν να σκοράρουν εναγωνίως για να χτίσουν μια διαφορά η οποία θα τους εξασφάλιζε την νίκη. Στο τέλος η Maccabi δια χειρός Tyler Dorsey ο οποίος εξασφάλισε την νίκη για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 33-37, 54-56, 63-67