Η Μπάγερν είχε ρεκόρ 6-0 έως σήμερα απέναντι στη Χιμκι, αλλά απόψε ήταν η βραδιά των Ρώσων που επικράτησαν με 74-87 στο Μόναχο. Η Χίμκι κατάφερε να πάρει μεγάλο προβάδισμα ασφαλείας από τα μέσα της τρίτης περιόδου με την ομάδα του Κουρτινάϊτις να έχεις για κορυφαίους τους Αλεξέι Σβεντ με 19 πόντους και 9 ασίστ, ενώ ο Άντονι Γκιλ είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ

Από την άλλη, η Μπάγερν δεν έπαιξε το μπάσκετ που μας έχει συνηθίσει με αποτέλεσμα να στηριχθεί αποκλειστικά στην ικανότητα του Γκρεγκ Μονρό στο ποστ με τον Αμερικανό σέντερ να έχει 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και 7 λάθη με τον Λόυσιτς και Λο να προσθέτουν από 12 πόντους.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα γρήγορο 3-8 στο της Χίμκι στο 3′ με του Σβεντ και Τίμα να συνεργάζονται άψογα. Η Μπάγερν απάντησε και κατάφερε, με τον Μονρό να αναλαμβάνει δράση(8 πόντοι στην 1η περίοδο), να προσπεράσει με 19-14 στο 7′. Από εκεί και πέρα, η ρωσική ομάδα έκανε επιμερους 2-8 στα επόμενα 4 αγωνιστικά λεπτά με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με +3(19-22 στο 11′). Το προβάδισμα αλλαζε συνεχώς χέρια μέχρι το 19′, όπου η Χίμκι εκμεταλλεύτηκε τραγικά λάθη της Μπάγερν για να πάρει προβάδισμα 7 πόντων στο πρώτο ημίχρονο(37-44).

Η ομαδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έμεινε χωρίς καλάθι για συνολικά 7 αγωνιστικά λεπτά και και βρέθηκε στο -13(37-50 στο 22′). Η διαφορά έφτασε μέχρι το +19(40-59) για τους φιλοξενούμενους στο 25′ με την γερμανική ομάδα να έχει να έχει να επιδείξει ένα τρίποντο του Λο στα πρώτα 5′ του δε’υτερου μέρους. Η διαφορά παρ΄΄εμεινε σε διψήφια επίπεδα στο τέλος της 3ης περιόδου(55-70) με την Μπάγερν να δείχνει να ξεμένει από λύσεις. Το μόνο που κατάφεραν οι Γερμανοί ήταν να μειώσουν σε 68-78 στο 36′, όμως ένα μικρό σερί 0-6 των φιλοξενούμενων έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή και οδήγησε στο τελικό 74-87 με 2 τελυταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα:19-17, 37-44, 55-70, 74-87

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Κινγκ 9 (3), Κόπονεν, Μονρό 18, Λούτσιτς 12 (1), Λο 12 (4), Τζέντοβιτς 9, Τσίπσερ 3 (1), Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπατέλ 9, Ραντόσεβιτς, Γκραντ

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 19 (1), Μπούκερ 13 (2), Τίμα 13 (3), Καράσεφ, Ζαΐτσεφ 4, Ντεσιάτνικοφ, Γερέμπκο 8 (2), Μόνια 6 (2), Γκιλ 17 (2), Μπαράσκοφ, Έβανς 2, Μπέρτανς 5