Η Βαλένθια πανηγύρισε τη 2η της νίκη στη Euroleague, κερδίζοντας με 82-56 τη Μπάγερν Μονάχου. Δύσκολο να απειλήσουν τις «νυχτερίδες» οι Γερμανοί που είχαν 21 λάθη στο παιχνίδι και μοιραία ηττήθηκαν ξανά εκτός έδρας

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και με πρωταγωνιστή στα πρώτα λεπτά το Βίβες προηγήθηκε με 9-2, με τη γερμανική ομάδα να μένει στους δύο πόντους μετά από διάστημα πέντε λεπτών. Με τους Νέλσον, Κόπονεν η Μπάγερν μείωσε στο καλάθι (14-12) αλλά η Βαλένθια με τον Τόμπει να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους απέκτησε ένα ελαφρύ προβάδισμα (20-16,10′). Η Μπάγερν Μονάχου έκανε τη δικιά της αντεπίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Μονρό, Λο πέρασε μπροστά μέχρι το 14ο λεπτό (24-25). Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αρκετά την άμυνα τους και τα ποσοστά στην επίθεση, με αποτέλεσμα να τρέξουν 15-4 σερί στα επόμενα έξι λεπτά και να πάνε στα αποδυτήρια με το +10 (39-29). Με 7 σερί πόντους ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Λούτσιτς για τη Μπάγερν που πλησίασε στους 3 (39-36). Στη συνέχεια η Βαλένθια πήρε τον έλεγχο του αγώνα, ανέβηκε η ψυχολογία της μετά από μεγάλα σουτ των Βίβες, Μότουμ και δεν αντιμετώπισε προβλήματα. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 12 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (59-47), ενώ τα πολλά λάθη και άστοχα σουτ των Γερμανών στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν τους επέτρεψε να παλέψουν για τη νίκη. Χαρακτηριστικό πως η Μπάγερν έμεινε μόλις στους 9 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και τη Βαλένθια να παίρνει χωρίς να δυσκολευτεί τη 2η της νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 59-47, 82-56

Βαλένθια (Πονσαρνάου):  Κολόμ 9 (2), Μαρίνκοβιτς 19 (3), Λόιντ 3, Εντούρ 1, Αμπάλντε, Λαμπεϊρί 2, Τόμπεϊ 4, Μότουμ 14 (2), Ντούμπλιεβιτς 11, Βίβες 13 (1), Σαν Εμετέριο 2, Ντόορνεκαμπ 4.

Μπάγερν (Ράντονιτς): Κινγκ 3 (1), Κόπονεν 9 (3), Μονρό 4, Λούτσιτς 14, Λο 11 (3), Τζέντοβιτς 2, Ζίπσερ 4, Νέλσον 4, Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 3 (1), Ραντόσεβιτς 2