Με πρωταγωνιστή την μεγάλη ευστοχία που είχε από την γραμμή του τριπόντου αλλά και την πολύ καλή άμυνα η Βαλένθια πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση απέναντι στην Βιλερμπάν με 81-72. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντούμπλεβιτς με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Από την γαλλική ομάδα ξεχώρισε ο Ζαν-Τσάρλς με 20 πόντους.

Ο Αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ της La Fonteta. Οι μεν γηπεδούχοι ξεκίνησα με 2/3 τρίποντα στα πρώτα πέντε λεπτά με πρωταγωνιστή τον Λόιντ ενώ και η Βιλερμπάν είχε ανάλογο ποσοστό από την γραμμή των 6.75. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου ο Τζεκιρί δημιούργησε τεράστιο πρόβλημα στην Βαλένθια με τα επιθετικά του ριμπάουντ με αποτέλεσμα η Βιλερμπάν να το αξιοποιήσει και να προηγηθεί με 18-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι απόλυτα ισορροπημένο με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα καμιά ομάδα από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Στο 14′ η Βαλένθια έκανε ένα γρήγορο 5-0 με πρωταγωνιστή τον Ντούμπλεβιτς μετατρέποντας το 20-22 σε 25-22. Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Σαν Εμετέριο ξεκολλάει την Βαλένθια επιθετικά με δύο σερί τρίποντα κάνοντας το 35-32 στο 19′.Με την Βιλερμπάν ωστόσο να αντιδρά άμεσα και να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη με 36-35

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι δύο ομάδες ξεκινούν νευρικά στην επίθεση με εκατέρωθεν λάθη με αποτέλεσμα να μην υπάρχει μεγάλο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου. Στην συνέχεια όμως η Βαλένθια ξεκόλλησε στην επίθεση και έτρεξε ένα σερί 6-0,παίρνοντας έτσι μια διαφορά +3(44-41).Με την Βιλερμπάν να μην αφήνει την Βαλένθια να ανοίξει την διαφορά με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει 56-52 υπέρ της Βαλένθια η οποία σούταρε έως το σημείο αυτό με 50% στο τρίποντο!

Στην τελευταία περίοδο η Βαλένθια με πρωταγωνιστή τον Ντούμπλεβιτς και τον Κόλομ πήρε την μέγιστη διαφορά της στο παιχνίδι +8 (63-55) στο 32′. Στην συνέχεια οι Ισπανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό παίρνοντας για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (70-60) στο 34′. Στην συνέχεια η Βαλένθια διαχειρίστηκε το προβάδισμα της με αποτέλεσμα να μην δώσει κανένα δικαίωμα στην Βιλερμπάν να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τον αγώνα. Οι Γάλλοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν σε 81-72 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα:16-18,35-36,56-52, 81-72