Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε αρκετά στο Κάουνας, αλλά τελικά λύγισε την αντίσταση της Ζαλγκίρις με 86-93. Οι Λιθουανοί είδαν τον Κόρι Χίγκινς να κάνει ρεκόρ καριέρας και να πετυχαίνει το κρίσιμο καλάθι που διαμόρφωσε το τελικό σκορ(86-93) 42” πριν την λήξη του αγώνα.

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους(9-10 σουτ, 4 ριμπάουντ και μία ασίστ), ενώ ο Μίροτιτς είχε 24 πόντους(15 από αυτούς στο 1ο ημίχρονο) και 6 ριμπάουντ. Από την άλλη, η Ζαλγκίρις είχε σε εξαιρετική μέρα τον Γκριγκόνις με 14 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο ΛεΝτέι πρόσθεσε 16 πόντους με 6-11 δίποντα.

Το παιχνίδι ήταν σχετικά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο με τον Μίροτιτς να «οργιάζει» με 15 πόντους στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα 7-10 στο 4′ της αναμέτρησης και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου(20-23). Η Νικόλα Μίροτιτς είχε φτάσει ήδη στους 13 πόντους και κυριαρχούσε απόλυτα στο παρκέ του Ζαλγκίριο Αρένα. Στα μέσα της 2ης περιόδου, η ομάδα του Γιασκεβίτσιους διατηρούταν εντός αγώνα(34-38 στο 16′) και παρέμενε κοντά στους αντιπάλους της με την περιφέρεια της να κάνει καλή δουλειά στο επιθετικό μισό. Η ομάδα του Πέσιτς κατάφερε να δεχτεί μόλις 4 πόντους από το 16′ μέχρι το 19′ και πήρε προβάδισμα με +9(38-47) με το καλάθι του ΛεΝτέι να διαμορφώνει το 40-47 του ημιχρόνου.

Στο 2ο μέρος, ο πρώην φόργουορντ του Ολυμπιακού πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους και έφερε το ματς στα ίσια(47-47). Οι δύο πλευρές ακολουθούσαν η μία την άλλη στα επόμενα λεπτά σε λάθη και σε σκορ με αποτέλεσμα το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Εκεί, ο Χίγκινς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και εκτέλεσε την Ζαλγκίρις με δύο συνεχόμενα τρίποντα(ένα στο 30′ και ένα στις αρχές της 4ης περιόδου) που διαμόρφωσαν το 61-69. Από εκεί και πέρα, οι Ισπανοί αύξησαν την διαφορά και έφτασαν στο +10(72-82) του 36′. Η ομάδα του Γιασκεβίτσιους μπήκε χλιαρά στην διεκδίκηση του αγώνα με τρίποντα του Μιλάκνις και του Γκριγκόνις που έφεραν την διαφορά στο -5(80-85 στο 38′), όμως ένα λάθος του Ουόλκαπ έφερε το εύκολο λέι-απ του Ντιλέινι που διαμόρφωσε το 83-91 στο 39 με τον Χίγκινς να βάζει «ταφόπλακα» στις ελπίδες των Λιθουανών για ανατροπή με λέι-απ, 42” πριν το τέλος, για το τελικό 86-93

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-47, 61-66, 86-93