Μια τεράστια νίκη 3άδας πέτυχε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Παρασκευής (1/4) κόντρα στη Barcelona στο ΣΕΦ, με τους Πειραιώτες να λυγίζουν τους Ισπανούς χάρις σε μια ηχηρή 4η περίοδο με 73-66 και να καπαρώνουν την 3η θέση στην κανονική διάρκεια της EuroLeague!

Αν και η Barcelona εκκίνησε καταπληκτικά το ματς προηγούμενη τόσο με 2-10 όσο και με 10-15 στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός κατάφερε πολύ σύντομα να θέσει τα δικά του «θέλω» στο παρκέ του ΣΕΦ και να μειώσει δις στο καλάθι (10-12 και 13-15), πριν οι Καταλανοί βρουν 4 αναπάντητους πόντους μέχρι τέλους και κλείσουν την αρχική περίοδο προηγούμενοι με 4 πόντους (13-19).
Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα ήταν οι απόλυτοι άρχοντες και στο επόμενο δεκάλεπτο αφού ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με όπλο τους την επιθετική τους αμεσότητα (44% σε 18 σουτ εντός πεδιάς, 6 επιθετικά ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 8 καλάθια) και όντας κυρίαρχοι στα βασικά πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 ανά χείρας (33-40)…

Μετά την ανάπαυλα και το κακό του φινάλε στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα κόντρα στην κορυφαία βαθμολογικά αρμάδα της διοργάνωσης και -ακόμα και αν βρέθηκε πίσω τόσο με 8 όσο και με 9 πόντους στις απαρχές της 3ης περιόδου- κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα τρέχοντας ένα ασταμάτητο 13-1 επί μέρους σκορ μέχρι τέλους, ανακτώντας μάλιστα μετά από πολλή ώρα και το προβάδισμα!

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, το ματς συνέχισε προφανώς να είναι ένα ακόρεστο ντέρμπι, με τους δύο μονομάχους να πηγαίνουν συνεχώς πόντο-πόντο, με τον Βεζένκοβ να είναι ο άνθρωπος που ισοφάρισε σε 60-60 με μόλις 4 λεπτά στο ρολόι ενώ ο McKissic με νέο καλάθι χάρισε νέο προβάδισμα στους Πειραιώτες!
Λίγο αργότερα μάλιστα, ο «καυτός» Walkup «σκότωσε» με το 2ο αποψινό του τρίποντο τους Καταλανούς κάνοντας το 67-63 1:36 πριν το τέλος, με τον Παπανικολάου να «καθαρίζει» για τα καλά το ματς με δικό του καλάθι μερικά δευτερόλεπτα αργότερα!

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-40, 51-48, 73-66

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.