Ακόμα μία ήττα για την… αγνώριστη Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος έχει κάνει φέτος το χειρότερο ρεκόρ ξεκινήματος. Η Ζαλγκίρις ήταν πίσω στο σκορ αλλά με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά άρπαξε τη νίκη με 79-76

Οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα του αγώνα πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει (11-11, 7′). Ο Ντε Κολό έδωσε το προβάδισμα στη Φενέρ αλλά ο Ουάλκουπ έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα (17-17, 9′). Η Ζαλγκίρις μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου κατάφερε να περάσει μπροστά με τρίποντο του Πέρεζ (22-24) αλλά στη συνέχεια Βέσελι και Σλούκας ξεκίνησαν την αντεπίθεση για τη Φενέρ που είχε σε εξαιρετική μέρα το Ντε Κολό, προηγήθηκε με 40-33 στο ημίχρονο. Με μπροστάρη το ΛεΝτέι η Ζαλγκίρις έριξε τη διαφορά μέχρι το καλάθι (52-50, 28′) αλλά η Φενέρ με το Σλούκας να πετυχαίνει 4 σερί πόντους και με ένα τρίποντο από το Ντε Κολό, βρέθηκε να προηγείται με 59-50. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρ στηρίχτηκε στο τρίποντο της με τους Ντε Κολό, Ουίλιαμς, Ντατόμε (72-67, 37′) αλλά η Ζαλγκίρις το πάλεψε μέχρι το τέλος. Γκριγκόνις και μετά ο Χέις σκόραραν συνεχόμενα καλάθια, για να περάσουν μπροστά οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Γκριγκόνις 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (76-77). Ο Βέσελι έχασε το τελευταίο σουτ και η Ζαλγκίρις πανηγύρισε ένα πολύ μεγάλο διπλό στην Πόλη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-, 33, 59-52, 76-79

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν, Κάλινιτς 1, Μπιμπέροβιτς 2, Σλούκας 13 (2), Ντε Κολό 29 (4), Γουίλιαμς 12 (1), Βέσελι 8, Ντατόμε 5 (1), Λοβέρν 2.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους):  Γουόκαπ 4, Πέρεζ 7 (1), Χέιζ 9 (2), Γιανκούνας 9, Μιλάκνις 3 (1), ΛεΝτέι 16, Λαντέιλ 8, Γκριγκόνις 19 (2), Ουλανόβας 4 (1).