Ο μεγάλος τελικός του «Παύλος Γιαννακόπουλος» μπορεί να μην είχε τον Παναθηναϊκό αλλά έγινε ένα εξαιρετικό παιχνίδι ανάμεσα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και την Αρμάνι Μιλάνο, με τους Ιταλούς να επικρατούν με 78-69.

Ο Μίτσοβ ήταν αυτός που με 19 πόντους οδήγησε την ιταλική ομάδα στο τρόπαιο στο ΟΑΚΑ, όντας «καυτός» στην τελευταία κρίσιμη τέταρτη περίοδο που κρίθηκε ουσιαστικά ο νικητής.

Η Αρμάνι μπήκε καλύτερα στο παρκέ, με τον Σέρχι να είναι εντυπωσιακός από το ξεκίνημα και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του από την πρώτη περίοδο (22-15, 10′). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτιώθηκαν αρκετά στην άμυνα και παρά την προσπάθεια του Μπρουκς, η ισραηλινή ομάδα πέρασε μπροστά με τη λήξη του ημιχρόνου (38-39), Στην τρίτη περίοδο η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Αρμάνι και κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά της στους 9 μέχρι το 24ο λεπτό (51-42). Ωστόσο η Αρμάνι κατάφερε να κλείσει την ψαλίδα ως το φινάλε της περιόδου (57-59, 30’) και μάλιστα να περάσει μπροστά (65-61, 34’), με τον Μίτσοφ να βάζει μεγάλα καλάθια για τους Ιταλούς. Η ιταλική ομάδα έφτασε στο +8 (73-65, 36’) και ο Μίτσοφ λίγο αργότερα «κλείδωσε» τη νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-39, 57-59, 78-69

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 10, Μακ 10, Μίτσοφ 18, Μπιλίγκα 2, Μορασκίνι 3, Ρολ 2, Σέρχιο 15, Ταρζέφσκι 3, Τσιντσιαρίνι, Μπερνς, Ουάιτ 4, Μπρουκς 11

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 7, Ουίλμπεκιν 17, Χάντερ 7, Κοέν, Κάσπι, Αβντίγια 3, Ντόρσει 7, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Ουόλτερς 11, Κοέν 5, Μπλακ 7, Ζούσμαν 3