Σε ένα παιχνίδι «καρμπόν» με αυτό της Μακάμπι, ο Ολυμπιακός γνώρισε ακόμη μία ήττα στο ΣΕΦ με την Εφές να επικρατεί άνετα με 67-86. Η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού σε ακόμη ένα παιχνίδι τον πρόδωσε με αποτέλεσμα οι Βασίλιε Μίσιτς και Σέιν Λάρκιν να κάνουν «πάρτι» και να πετυχαίνουν από 27 και 24 πόντους αντίστοιχα έχοντας συνολικά και οι δύο 9-10 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός είχε πολλά νεκρά διαστήματα με τον Μπράντον Πόλ να πετυχαίνει 15 πόντους και να ξεχωρίζει, ενώ ο Μιλουτίνοφ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Τέλος, 2ος σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 14 πόντους.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν σχετικά καλά προηγήθηκαν με 7-2 με τους Πολ και Πρίντεζη να ηγούνται της ερυθρόλευκης επίθεσης. Η Εφές συνέλθε άμεσα και κάλυψε την διαφορά με τον Μίσιτς να είναι ορεξάτος και να πετυχαίνει 10 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο διαμορφώνοντας το 9-10 του 4′. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το τετράποντο του Ρότσεστι στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου να δίνει προβάδισμα με 24-21 στην ομάδα του Πειραιά. Από εκεί σταδιακά άρχισε ο κατήφορος των γηπεδούχων, οι οποίοι δέχτηκαν αρχικά 4-12 επιμερους σκορ τα πρώτα 4′ του δεύτερου δεκαλέπτου για το 28-33. Η αστοχία του Ολυμπιακού ήταν τεράστια και αμυντική παρουσία αναιμική με αποτέλεσμα η ομάδα του Αταμάν να αναλάβει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα. Το τρίποντο του Μίσιτς μπροστά στον Μιλουτίνοφ διαμόρφωσε το 35-48, ενώ το γκολ-φάουλχτου Άντερσον στην επόμενη φάση ακτιξευσε την διαφορά στο +16(35-51 στο 19′). Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν με το χειρότερο τρόπο την περίοδο καθώς ο Λάρκιν πήρε το φάουλ πάνω σε σουτ και με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 35-53 κάνοντας επιμέρους 11-32 στη 2η περίοδο με τον Λάρκιν να έχει 13 πόντους και τον Μίσιτς να φτάνει στους 19!

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους «ερυθρόλευκους» να ανεβάζουν την απόδοση τους και να τρέχουν σερί 8-1 στις αρχές της 3ης περιόδου κατεβάζοντας την διαφορά στο -11(43-54 στο 23′). Η διαφορά έφτασε ξανά στο +16(45-61) με 5 συνεχόμενους πόντους από Σιμόν και Λάρκιν με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 28′(50-64). Εκεί 9 συνεχόμενη πόντοι του Πολ πήγαν να βάλουν «φωτιά» στον αγώνα με την ομάδα του Κεμζούρα να φτάνει στο -6(61-67) του 31′. Αυτό αποτέλεσε και το «κύκνειο άσμα» των «ερυθρόλευκων» στον αγώνα καθώς δύο τρίποντα του Μίσιτς διαμόρφωσαν το 63-76 του 35′. Στο επόμενο και τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, η ομάδα του Πειραιά πέτυχε μόλις 4 πόντοςυ γνωρίζοντας ακόμη μία βαριά ήττα στο ΣΕΦ με το τελικό 67-86.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 8 (1), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 4, Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10 , Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 24 (3), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27 ( 5), Άντερσον 3, Πίτερς 3 (1), Ντάνστον 10 , Σίμον 2