Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε απέναντι στη Βαλένθια αλλά στο τέλος κατάφερε να πανηγυρίσει την 5η της νίκη και να παραμείνει στην πρώτη θέση ως η μοναδική ομάδα που είναι αήττητη.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (9-7, 5′), για να ακολουθήσουν δύο τρίποντα από τη Βαλένθια από τους Σαν Εμετέριο και το Λόιντ για να προηγηθεί με 10-13. Η απάντηση ήταν άμεση από τη Μπαρτσελόνα που με πρωταγωνιστές το Μίροτιτς και τον Αμπρίνες, πέρασε μπροστά με 21-15 (9′). Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους ”μπλαουγκράνα” που είδαν τη Βαλένθια με μία αντεπίθεση διαρκείας να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με 27-29 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Με τον Λόιντ να συνεχίζει να είναι εξαιρετικός η Βαλένθια κρατούσε το προβάδισμα (31-35) αλλά ένα σερί των γηπεδούχων στο τέλος του πρώτου μέρους τους έφερε στο +3 (44-41). Η Βαλένθια βελτίωσε τα ποσοστά της στην τρίτη περίοδο και με μπροστάρηδες τους Σαν Εμετέριο, Ντούμπλιεβιτς είχε το προβάδισμα μέχρι το 30ο λεπτό (62-65). Χίγκινς, Χάνγκα και Κούριτς έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού τη Μπαρτσελόνα (74-68, 35′), αλλά η Βαλένθια δεν τα παράτησε. Με τρίποντο του Λόιντ μείωσε σε 76-75 κι ενώ έμενε ένα λεπτό για το φινάλε, Ο Ντέιβις με δύο βολές έκανε το 78-75, για να τελειώσει τις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων ο Χίγκινς με μεγάλο τρίποντο. Τελικά, η ομάδα του Πέσιτς πανηγύρισε τη 5η διαδοχική της νίκη με σκορ 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-41, 62-65, 83-77

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 8, Χάνγκα 13 (1), Οριόλα, Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς 20 (2), Κούριτς 9 (1), Κλαβέρ 3 (1), Μπολμάρο 2, Μίροτιτς 17 (1), Τόμιτς 3.

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 9 (1), Μαρίνκοβιτς 5 (1), Λόιντ 17 (4), Εντούρ 11, Λαμπεϊρί 2, Μότουμ 8, Ντούμπλιεβιτς 12, Βίβες, Σαν Εμετέριο 11 (3), Ντόορνεκαμπ 2.