Με την άμυνα να είναι το ισχυρό χαρτί για τη Ρεάλ Μαδρίτης στα τελευταία λεπτά, οι “μερένχες” πανηγύρισαν τη νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 75-60, φτάνοντας αισίως τις 4 νίκες σε 7 αγώνες, την ώρα που οι Σέρβοι είναι στο 2-5.

Κορυφαίος για τους Ισπανούς ήταν ο Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 5 ασίστ, ενώ κομβική ήταν η παρουσία του Έντι Ταβάρες κάτω από το καλάθι, μετρώντας 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 μπλοκ. Σημαντικός ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ στα τελευταία λεπτά, μετρώντας συνολικά 12 πόντους. Πάλεψε από την πλευρά του Ερυθρού Αστέρα ο Μπίλι Μπαρόν με 17 πόντους.

Ο Αγώνας

Το παιχνίδι δεν ήταν καλό στα πρώτα του λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και να δίνουν περισσότερη έμφαση στα αμυντικά τους καθήκοντα, με αποτέλεσμα οι Μαδριλένοι να έχουν το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 12-9. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να βρίσκουν πλέον ρυθμό και να παίζουν πιο ανοιχτά. Ο Ταβάρες ήταν αυτός που έδωσε την απαραίτητη ώθηση για την ομάδα του και με ένα σερί 10-3 η Ρεάλ βρέθηκε να προηγείται με 22-12. Οι Σέρβοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά χάρη στον Μπίλι Μπαρόν, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 33-27.

Στο β’ ημίχρονο ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα στο παρκέ και με την απαραίτητη ώθηση από τον κόσμο κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή χάρη σε ένα σερί 7-0 με αποτέλεσμα να γίνει το 47-45. Οι Μαδριλένοι ήταν εκτός ρυθμού σε όλο το δεκάλεπτο, με τον Λάσο να επιστρατεύει στο τελευταίο μέρος του αγώνα τις… παλιοσειρές της ομάδας. Ρούντι και Γιουλ έκαναν ότι ήθελαν, ενώ ακολουθούσε και ο Κοζέρ για να δίνει τις απαραίτητες λύσεις. Το 12-0 σερί στα πρώτα 5′ της περιόδου έδωσε ξεκάθαρο πλέον προβάδισμα στους Μαδριλένους, με αποτέλεσμα να έρθει στο τέλος μία άνετη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 9-12, 27-33, 52-49, 60-75