Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη φετινή Ευρωλίγκα, παίρνοντας τη νίκη κόντρα στην περσινή φιναλίστ του Final4, Εφές Αναντολού και μάλιστα στην έδρα της, επικρατώντας με 74-64. Οι Καταλανοί έδειξαν με το καλημέρα ότι φέτος δεν αστειεύονται και θα παλέψουν για να βρεθούν ξανά στην κορυφή, με το Νίκολα Μίροτιτς να δείχνει από τον πρώτο κιόλας αγώνα τις διαθέσεις αλλά και το περίσσιο ταλέντο του, πετυχαίνοντας 24 πόντους. Η Εφές δυσκολεύτηκε αρκετά, με τον Εργκίν Αταμάν να δίνει χώρο σε γηγενείς παίκτες, όταν είδε πως δεν έβγαιναν τα συστήματα που θέλουν από τους καινούριους παίκτες του και μπορεί η αντεπίθεση του γ’ δεκαλέπτου να μείωσε τη διαφορά ακόμα και στους 3 (46-49), στο τέλος όμως οι “μπλαουγκράνα” κυριάρχησαν ξανά και έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Ο Αγώνας

Η Εφές έδειξε από τα πρώτα κιόλας λεπτά επηρεασμένη από την απουσία του ηγέτη της, Σέιν Λάρκιν, αλλά και του Μοερμάν, με τον Πίτερς παρόλα αυτά να καλύπτει το κενό του Γάλλου και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να είναι ιδιαίτερα εύστοχος, έχοντας πετύχει τους 8 από τους 14 πόντους της Εφές στο α’ δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα δεν έβρισκε ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τον Μίροτιτς να είναι ο άνθρωπος που έδωσε τις λύσεις και χάρη σε ένα σερί 9-2 οι Καταλανοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Η συνέχεια είχε τη σφραγίδα των “μπλαουγκράνα”, οι οποίοι έτρεξαν ένα επιμέρους 12-18, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τους παίκτες του Σβιέτισλαβ Πέσιτς να είναι εξαιρετικοί από τα 6,75.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο β’ ημίχρονο και παίρνοντας και ψυχολογία από τον κόσμο της ομάδας, κατάφεραν να δεχθούν μόλις 12 πόντους και να κάνουν το παιχνίδι τους. Μέσω της πιεστικής άμυνας έβγαιναν στο γρήγορο transition, με αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά στους 3 (46-49). Μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει, όμως οι Τούρκοι δεν ήταν στην καλύτερη τους μέρα στο τρίποντο, σουτάροντας με μόλις 25,6%. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η ώρα του Νίκολα Μίροτιτς να βγει ξανά για την ομάδα του. Ο Τόμιτς έκανε αρχικά το 46-56, με την Μπάρτσα να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ενώ το τρίποντο του Ντιλέινι στα 3′ πριν τη λήξη διαμόρφωσε το 66-53. Πλέον όλα φαίνονταν να είχαν πάρει το δρόμο τους, με τον Μίροτιτς να δηλώνει παρών στο φινάλε, βοηθώντας να ερθει η μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 26-37, 46-49, 64-74