Τα φαβορί είχαν το πρώτο λόγο στην αγωνιστική δράση του NBA που έλαβε χώρα τα ξημερώματα με τους Κινγκς, όμως να κάνουν τη νίκη της βραδιάς και να αγκάζουν τους Σέλτικς στη πρώτη τους ήττα σε δέκα αγώνες.

Στο Σακραμέντο, λοιπόν, οι Κίνγκς επικράτησαν των «Κελτών» με 100-99 και επιβεβαίωσαν την ανοδική τους πορεία. Οι βολες του Ρισόν Χολμς διαμόρφωσαν το 100-99 με 13” να απομένουν για την λήξη. Η ομάδα του Μπραντ Στίβενς πήρε προβάδισμα με 88-93 με κάτι λιγότερο από 4′ να απομένουν ,όμως συνεχόμενα μεγάλα σουτ του Μπάντι Χιλντ και του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς έδωσαν μικρό πλεονέκτημα στην ομάδα του Λουκ Ουόλτον(97-98 1:08 πριν την λήξη). Ο Ντάνιελ Τάις έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με τον Χολμς να απαντά με δύο εύστοχες βολές  και τον Σμαρτ να αστοχεί στη τελευταία προσπάθεια του αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπάντι Χιλντ με 35 πόντους και 7-12 τρίποντα, ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 10 ασίστ. Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 18 πόντους και ο Κέμπα Ουόκερ 15 μοιράζοντας και 9 ασίστ.

Οι Σίξερς κατάφεραν να πάρουν την 2η νίκη φέτος απέναντι στους Καβαλίερς επικρατώντας εκτός έδρας με 95-114. Η ομάδα του Μπρετ Μπράουν προηγήθηκε μέχρι και με +30(52-82) πριν αφήσει το πόδι από το γκάζι στη τελευταία περίοδο και επιτρέψει στους Καβς να μειώσουν σε πιο λογικά επίπεδα την διαφορά. Για τους νικητές, που έβαλαν τέλος σε σερί 2 ηττών, ο Τομπάιας Χάρις είχε 27 πόντους με 12-14 σουτ,ενώ για το Κλίβελαντ ο Κόλιν Σέξτον ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.

Οι Λέικερς μπήκαν με σπασμένα τα φρένα στο παιχνίδι απέναντι στους Χοκς και με τον Λεμπρόν Τζέιμς να κυριαρχεί επικράτησαν άνετα με 122-101. Οι «Λιμνάνθρωποι» πέτυχαν 69 πόντους στο πρώτο 20λεπτο και προηγήθηκαν με +28(69-41) στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο, έκαναν την απαραίτητη συντήρηση διατηρώντας όμως το προβάδισμα τους στο +20 μέχρι τέλους. Για την ομάδα του Φρανκ Βόγκελ,ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 33 πόντους, 12 ασίστ και 7 ριμπάουντ σε 33′ συμμετοχής, ενώ ο Κάιλ Κούζμα ήρθε από τον πάγκο για να πετύχει 17 πόντους και να μαζέψει 5 ριμπάουντ. Για τους απογοητευτικούς Χοκς που γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη βαριά ήττα στο LA, o Τρέι Γιανγκ έκανε το καλύτερομ δυνατό με 31 πόντους και 7 ασίστ.

Με τον Μάρεϊ να κάνει «πράματα και θάματα» οι Νάγκετς κατάφεραν να επικρατήσουν άνετα των Γκρίζλις με 114-131. Οι «σβώλοι» προηγήθηκαν από νωρίς με μεγάλη διαφορά και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μπουν σε κάμια στιγνή της αναμέτρησης στην διεκδίκηση.. Για την ομάδα του Μάικ Μαλόουν,ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε 39 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Πολ Μίλσαπ πρόσθεσε 23 πόντους. Από την άλλη, ο Τζάρεν Τζάκσον είχε 22 πόντους, ενώ ο ρούκι Μπράντον Κλαρκ σταμάτησε στους 19.

Οι Ορλάντο Μάτζικ άντεξαν την αντεπίθεση των Ουίζαρτνς και ξεσπώντας επιθετικά στο τελευταίο 5λεπτο επικράτησαν με 125-121. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Νικ Βούσεβιτς με 30 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ ο Εβάν Φουρνιέ πέτυχε 25 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ. Ακόμη, εξαιρετική παρουσία είχε ο Μαρκέλ Φουλτζ που πρόσθεσε 19 πόντους με 8-10 σουτ και 2-3 τρίποντα. Από την άλλη, ο Μπράντλεϊ Μπιλ «κουβάλησε» το μεγαλύτερο επιθετικό βάρος για την ομάδα σταματώντας στους 34 πόντους έχοντας επίσης 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Τέλος, οι Πέλικανς επικράτησαν των Ουόριορς με 108-100 και κατέκτησαν την 4η φετινή νίκη τους. Παρά τις πολλές και πάλι απουσίες, οι «Πελεκάνοι» πήραν τη νίκη στηριζόμενοι στους 26 πόντους του Τζέι Τζέι Ρέντικ και στο παρ’ολίγον τριπλ-νταμπλ του Τζρου Χόλιντεϊ που τελειώσε τον αγώνα με 22 πόντους, 9 ασίστ και 8 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Στιβ Κερ, ο Έρικ Πασκάλ είχε 30 πόντους, ενώ Κάι Μπάουμαν πρόσθεσε 19 πόντους με 8-16 σουτ.