Χάρις σε ένα τρομερό ξέσπασμα στο δεύτερο μέρος, η Νεανική Εστία Μεγαρίδος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΑΟΠΦ με 57-49 στο μεγάλο τελικό του φετινού Κυπέλλου ΕΣΚΑΝΑ και να κάνει το νταμπλ μετά και το πρωτάθλημα στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής!

Η αρμάδα της Μεγαρίδας ήταν εξαιρετική μετά την ανάπαυλα και χάρις σε μια συναρπαστική 3η περίοδο, όπου κυριάρχησε με επί μέρους σκορ της τάξης του 22-5 αλλά και με ένα τεράστιο αναπάντητο σερί της τάξης του 16-2 από το 24′ μέχρι και το 30′ -ένα φορμάρισμα που αφενός της επέτρεψε να μπει ξανά στο ματς μετά από μια άσχημη δεύτερη περίοδο όπου σκόραρε μόλις 4 πόντους και αφετέρου να βρεθεί πολύ κοντά στο τρόπαιο.

Το Παλαιό Φάληρο όμως, δεν είχε σκοπό να τα παρατήσει εύκολα και βρίσκοντας πολλές λύσεις σε άμυνα και επίθεση μέχρι και το 35ο λεπτό στο 4ο δεκάλεπτο μείωσε σε 43-38 λίγο πριν το φινάλε του Τελικού!
Ωστόσο, η ανωτερότητα της ΝΕΜ φάνηκε ακριβώς σε αυτό το σημείο, με τους τυπικά γηπεδούχους να γίνονται εξαιρετικά physical σε άμυνα και επιθετικό ριμπάουντ -κάτι που τους βοήθησε να επεκτείνουν ξανά το προβάδισμά τους πάνω από τους 10 πόντους (+11, 49-38) στο 37′.

Μέχρι και την εκπνοή δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με τη ΝΕΜ να συνεχίζει το αφοπλιστικό της ταπεραμέντο στα μετόπισθεν και κρατώντας πολύ χαμηλά το Παλαιό Φάληρο (49 πόντοι), το οποίο δυσκολεύτηκε πάρα πολύ τόσο κάτω από το καλάθι όσο και από τη γραμμή των βολών παρά το γεγονός ότι πλησίασε και στους 6 πόντους (55-49), πανηγύρισε το νταμπλ για τη σεζόν 2021-22!

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 16-23, 38-28, 57-49