Μόνο στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε κόντρα στον ΑΟΝΑ ο Φοίνικας, με τους πρωτοπόρους της Α’ ΕΣΚΑΝΑ να εκμεταλλεύονται την τρομερή 2η και 3η τους περίοδο και να επικρατούν εν τέλει με το επιβλητικό 83-59 για την 17η αγωνιστική της λίγκας.
Σε αυτό το διάστημα, η αρμάδα του Πειραιά, που εκτελούσε με 55% σε 44 δίποντα και με 42% σε 19 τρίποντα, έτρεξε επί μέρους σκορ της τάξης του 46-22 και έφτασε έτσι στην 14η νίκη της σε 15 ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 35-31, 63-42, 83-59

 

 

Λίγο νωρίτερα, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της στροφής, ο Αστέρας κατάφερε να επικρατήσει στο τοπικό ντέρμπι του Αγίου Δημητρίου κόντρα στη Δάφνη με 68-63 και να συνεχίσει την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα.

Η κύρια διαφορά -σε ένα ματς που πήγαινε πόντο πόντο συνεχώς- έγινε στις βολές, με τους εν τέλει ηττημένους να κολλάνει στο πενιχρό 36% σε 11 απόπειρες…

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-32, 51-52, 63-68

 

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο 2ος Ερμής Αργυρούπολης κατάφερε να περάσει από την Ελευσίνα και την έδρα της 3ης Ακαδημίας με 63-54, σε ένα ματς που κυριάρχησαν οι πολύ καλές άμυνες και οι προπονητικές οδηγίες.
Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ στο φινάλε κάθε μιας περιόδου, ενώ από την τρίτη άρχισαν να δημιουργούν και σκορ ασφαλείας κοντά στους 10 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 16-17, 31-34, 42-50, 54-63

 

Aναλυτικά τα αποτελέσματα:

Δάφνη Αγ. Δημ.- Αστέρας Αγ. Δημ. 63-68
ΑΕ Καλλιθέας– Ένωση Νέας Περάμου 85-68
Φοίνικας Πειραιά– ΑΟΝΑ 83-59
Ελευσίνα- Ερμής Αργυρούπολης 54-63
Τράχωνες/ Δία– Δραπετσώνα 69-61
Ηλεκτρούπολη– Ίκαρος Νέας Σμύρνης 81-77
Ερμής Περάματος– Ευρυάλη 60-53

Ρεπό: Ταταύλα

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1. Φοίνικας Πειραιά 14-1 (+132) 29

————————————————-

2. Ερμής Αργυρούπολης 11-4 (+150) 26

3. Αστέρας Αγίου Δημητρίου 10-5 (+64) 25

4. Ακαδημία Ελευσίνας 9-6 (+90) 24

5. Τράχωνες/Δίας 10-4 (+75) 24

————————————————-

6. Πέραμα 8-7 (+5) 23 

7. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 8-8 (-28) 24

8. Ευρυάλη 8-7 (-57) 23

9. ΑΟΝΑ 7-8 (+43) 22

10. Ταταύλα 8-6 (+12) 22

11. Δραπετσώνα 6-9 (+44) 21

————————————————–

12. Ηλεκτρούπολη 6-9 (-28) 21

13. Δάφνη Αγίου Δημητρίου 3-12 (-111) 18

14. Ένωση Νέας Περάμου 2-13 (-153) 17

15. ΑΕ Καλλιθέας 2-13 (-235) 17

* Στη Β’ ΕΣΚΑΝΑ θα υποβιβαστούν τέσσερις ομάδες, εφόσον πέσει μόνο μία ομάδα της ΕΣΚΑΝΑ από τη Γ’ Εθνική. Ανάλογα με τον αριθμό των ομάδων της Ένωσης που θα υποβιβαστούν από τη Γ’ Εθνική, αντίστοιχα θα πέσουν και άλλες ομάδες στη Β’ ΕΣΚΑΝΑ.

 

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. –ΑΟΝΑ 83-59

Διαιτητές : Λαμπίρης , Σίμα , Αρφαρά
Δεκάλεπτα : 17-20, 35-31, 63-42, 83-59

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Πουτουλίδης, Μονδερά): Χωματάς 6(2) , Σέττος 8(2), Μουρίκης 14, Στέφος 7 , Παπαντωνίου 6(1), Πέττας 14, Κόγκας 3(1) , Κατσούρης 6, Τσουκαλάς , Πετρόπουλος 2, Περσίδης 11, Σπανάκος 6(2)
ΑΟΝΑ (Βουρλιάς, Πέρος): Ψάλτου , Κουτσολιάκος 21(2), Τσιάκος 2, Ντόσκορης 9(2) , Λούγαρης 8, Ψυχογιός 3(1) , Κυριακόπουλος 5 , Καραχάλιος 1, Τσιώκος 10, Σεχάϊ , Μπατής

ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. –ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 63-68

Διαιτητές : Τσαχάκης , Μπερέτσος , Πέππας
Δεκάλεπτα : 16-18, 32-32, 51-52, 63-68

ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. (Αρβανίτης): Γκιουρτζίδης Εμμ. 2, Γεωργίου 4, Βούτας 9(2) , Άμερσον 18(2) , Παπαδημητρακόπουλος 11 , Πεφάνης ,Τσιούτσιας 6, Παπαδάκης 9(3), Φωτιάδης, Τιλή 4, Σαβούρδος , Ρέτζος
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Κάσσης, Κεραμιδάς): Μπάρδας 18(2), Φωστέρης , Μουζάκης 4, Ακρίβος 6(2) ,Δούβος 2, Μαρόπουλος 20(1), Κουκουβάκης 7(1), Δρούλλιας , Πατηνιώτης , Παπανικολάου 2, Τζανικιάν 4, Ραυτόπουλος 5

ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΕΝ ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ 85-68

Διαιτητές : Παπαφωτίου , Γερουλάνος
Δεκάλεπτα : 23-15, 44-31, 69-45, 85-68

ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ζαφειράκης): Βλαχογιάννης 11(2), Λαζαρίδης 13(1) , Παπαζαφειρόπουλος 18(2), Γκενεράλη 21(1), Γκιζέλης 10, Παπάζογλου 7, Σμυρνής 5(1) , Μούστα 1, Δενδρινός 9

ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ (Στρατής , Κατσαρέλιας): Παπασπύρος 3(1) , Κοντόπουλος 21(3), Τηγάνης 10(2), Ρόκας 4, Πλουτέσκι 6(1), Τσέλιος 7, Καραμήτρος 6 , Μαργέτης 4, Στεφάνου 3, Κολλώσης , Καπέτσης 4

ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ/ΔΙΑ- ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 69-61

Διαιτητές: Γαρίνη, Κιουλάφας, Μιχαλοπούλου

Δεκάλεπτα: 12-14, 27-30, 51-43, 69-61

ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ/ΔΙΑ (Χαριτάτος-Κωστολιάς), Σάννης, Σουληνάρης 14, Αυλόγητος, Καψαρίδης 22(3) Τσορμπατζίογλου 8, Κασιμάτης 9, Δάννα 5(1), Ρούσσος 2, Λιουδάκης,, Σαρλάνης 9(1), Παπαδόπουλος, Κούτρας.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης-Κεφαλίδης) Καράμπελας 10(3), Τριανταφυλλίδης, Αρμανίδης 9(2), Τσελέκος 3, Καραγιαννίδης 6, Λουτριώτης 1, Κυριαζίδης, Περζικιανίδης 10, Ραλλάκης 2, Χατζηκίδης 18(2), Μαραγκός 2

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ – ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. 54-63

Διαιτητές : Αναστασίου , Χρόνης , Πέππας Δ.

Δεκάλεπτα : 06-17, 31-34, 42-50, 54-63

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ (Μαυρογιάννης, Ρόκας) : Ηλιάδης 3, Σπανός 19(2), Πατατάς 8(1) , Γουργιωτόπουλος , Κοντούλης 6, Παπαδημητρίου 6, Κεφαλάς , Αχείμαστος 2, Μόρφος 10(2)

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. (Γκαναβίας, Μωυσίδης ) : Μάρης , Μπαλαμώτης 3, Καβαλαράκης 13, Σκόνδρας 4, Ζέγγος 5(1) , Παπαδάκης 2, Φωτόπουλος 13, Ξυνογαλάς 8, Ρετσίνας 9, Μαυρατζιώτου 6(1) , Δέδες , Γρηγόρας

ΠΕΡΑΜΑ – ΕΥΡΥΑΛΗ 60-53

Διαιτητές : Καραβίτης , Κηπώσης , Ερμίδης 

Δεκάλεπτα : 20-15, 33-32, 49-45, 60-53

ΠΕΡΑΜΑ ΕΡΜΗΣ (Χλιαουτάκης, Γεωργακόπουλος): Παρασκευόπουλος 4, Πρέκας 4, Γεωργιάδης 14, Γρύλλης 11, Ιωάννου 6(1) , Φιλίππου 10(1) , Τράμαπρης 1, Μπακογιάννης 3(1) , , Αντωνούσος 7(1) , Παλληκαράς

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ. (Κακαβάς, Ξυπνητός): Κούκουρας 9(2), Μπριασούλης 2, Μπούτος 22, Μαλτέζος 7, Γεωργιάδης 6, Παπαδόπουλος 5, Λουλούδης , Σακαλλαράκης 2

ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ/ΕΛΛΗΝΙΚΟ – ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ 81-77 

Διαιτητές : Δελαγραμμάτικας , Τζίμης , Παπαχρυσανθακόπουλος 

Δεκάλεπτα : 24-16, 48-40, 67-58, 81-77

ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ/ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Ιντζελέρ, Καρατράντος): Πηλιούνης 23, Καράλης 15(1), Ραγιάς 2, Καρακώστας 19, Μαρκουίζος 19, Σάκος , Κούρος 3

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Τσιτσόπουλος-Χότζα): Γκόλιας 3(1), Γεωργόπουλος 13(2) , Τζελέπης 7, Καλαντζής 24(3) ,Ραδίτσας 2 ,Γιαννακόπουλος 4, Φραντζέτης, Δαμιανάκος 15(4) ,Τόλιζας, Κοκκορόγιαννης 6, Ρένεσης, Χαλκίδης,