Με μια σειρά ντέρμπι εκκίνησε η αγωνιστική δράση της 16ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑΝΑ, με τους Ηλεκτρούπολη, Φοίνικα Πειραιά, Ταταύλα και Αστέρα να φτάνουν σε ηχηρές και δύσκολες νίκες στα πρώτα ματς της ημέρας (7/2).

Η αρχή έγινε στην Αργυρούπολη, εκεί όπου η Ηλεκτρούπολη κατάφερε με όπλο τη σκληρή της άμυνα να ξεπεράσει το εμπόδιο του τοπικού Ερμή -τον κράτησε στο 33% εντός πεδιάς και το 18% στο τρίποντο- με 58-57 χάρις σε 1-2 βολές 8” πριν το τέλος και να φτάσει τους 19 βαθμούς στη λίγκα -παρά το τρομερό play των γηπεδούχων στην τελευταία φάση!

 

 

Λίγο αργότερα, ο Φοίνικας Πειραιά, παρότι βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κατόρθωσε να κάμψει στα τελευταία δευτερόλεπτα την αντίσταση του ΔΑΣ Δραπετσώνας εκτός έδρας (69-67) χάρις σε μια εξαιρετική 4η περίοδο (επί μέρους σκορ 13-24)!

Από εκεί και πέρα, στη Γλυφάδα, τα Ταταύλα ευστοχώντας σε 7 τρίποντα κατόρθωσαν να περάσουν στο νήμα από την έδρα της Ευρυάλης με 82-80 και πλησιάσουν με μεγαλύτερες αξιώσεις την πρώτη πεντάδα της λίγκας με την τρίτη επιτυχία τους στα τελευταία τέσσερα ματς.
Ταυτόχρονα, ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου με την 7η νίκη του στα τελευταία 8 ματς του σταθεροποιήθηκε στην πρώτη πεντάδα της αθηναϊκής λίγκας, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 86-80 έναντι της ανεβασμένης Ακαδημίας Ελευσίνας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ερμής Αργυρούπολης- Ηλεκτρούπολη 57-58
Δραπετσώνα- Φοίνικας Πειραιά 67-69
Ευρυάλη- Ταταύλα 80-82
Αστέρας Αγ. Δημ.- Ελευσίνα 86-80
Ίκαρος Νέας Σμύρνης– Πέραμα 80-70
Ένωσης Νέας Περάμου- Δάφνη Αγ. Δημ. 59-75
AONA– ΑΕ Καλλιθέας 71-43

Ρεπό: Τράχωνες/ Δία

 

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1. Φοίνικας Πειραιά 13-1 (+108) 27

————————————————-

2. Ερμής Αργυρούπολης 10-4 (+141) 24

3. Ακαδημία Ελευσίνας 9-5 (+99) 23

4. Αστέρας Αγίου Δημητρίου 9-5 (+59) 23

5. Ίκαρος Νέας Σμύρνης 8-7 (-24) 23

————————————————-

6. Τράχωνες/Δίας 9-4 (+67) 22

7. Ταταύλα 8-6 (+12) 22

8. Ευρυάλη 8-6 (-50) 22

9. ΑΟΝΑ 7-7 (+67) 21

10. Πέραμα 7-7 (-2) 21

11. Δραπετσώνα 6-8 (+52) 20

————————————————–

12. Ηλεκτρούπολη 5-9 (-32) 19

13. Δάφνη Αγίου Δημητρίου 3-11 (-106) 17

14. Ένωση Νέας Περάμου 2-12 (-136) 16

15. ΑΕ Καλλιθέας 1-13 (-252) 15

* Στη Β’ ΕΣΚΑΝΑ θα υποβιβαστούν τέσσερις ομάδες, εφόσον πέσει μόνο μία ομάδα της ΕΣΚΑΝΑ από τη Γ’ Εθνική. Ανάλογα με τον αριθμό των ομάδων της Ένωσης που θα υποβιβαστούν από τη Γ’ Εθνική, αντίστοιχα θα πέσουν και άλλες ομάδες στη Β’ ΕΣΚΑΝΑ.

 

 

AΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ.- ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ 86-80

Διαιτητές : Γεράνιος , Λαμπίρης , Ιωάννου
Δεκάλεπτα : 24-18, 45-47, 65-63, 86-80

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Κάσσης, Κεραμιδάς): Μπάλλας 18(3) , Ακρίβος 19(3) , Δούβος 15, Μαρόπουλος 28, Κουκουβάκης , Κοροπούλης , Παπανικολάου , Τζανικιάν 6, Ραφτόπουλος
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ (Μαυρογιάννης, Ρόκας): Ηλιάδης 19(3), Σπανός 6(2) , Πατατάς 14(2) , Γουργιωτόπουλος 3(1) , Κοντούλης 18, Παπαδημητρίου 3(1) , Αχείμαστος 4, Μόρφος 13

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ –ΤΑΤΑΥΛΑ 80-82

Κονταράτος, Πέππας Δ., Μπερέτσος
Δεκάλεπτα : 23-25, 40-40, 51-57, 80-82

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Κακαβάς, Ξυπνητός): Κούκουρας 12(3), Βλάμης 3(1), Μπριασούλης 12(2) , Μπούτος 24(1) , Μαλτέζος 6 , Κοπακάκης 3, Γεωργιάδης 14(2) , Λουλούδης 2, Σακελλαράκης 4
ΤΑΤΑΥΛΑ (Φαρμάκης , Ρουμελιώτης ) : Βεληζιώτης 1, Μπίρμπας 13, Αγραπίδης 9, Φίλα 4, Φραγκούλης , Μακρυγιάνης 6 , Μαγγανάς 4, Βαθρακοκοίλης 28(5) , Γιαννόπουλος, Κόκκινος 16(2)

ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΜΣ 67 69

Διαιτητές :Παπαφωτίου , Τζίμης, Καψαρίδης
Δεκάλεπτα : 20-18, 30-27, 54-45, 67-69

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης , Κεφαλίδης): Καράμπελας 21(6) , Αρμανίδης 4, Τσελέκος 3, Καραγιαννίδης 22(3), Λουτριώτης 9(1) , Κυριαζίδης , Πεζιρκιανίδης 1, Ραλλάκης 1, Χατζηκίδης 4, Μαραγκός 2
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Πουτουλίδης , Μονδερά): Χωματάς 5(1) , Στέφος 7 , Παπαντωνίου 13(3), Πέττας 14, Κόγκας 8, Κατσούρης 4, Τσουκαλάς 5(1) , Περσίδης 13(1) , Σπανάκος

IΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΟ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΕΡΜΗΣ ΓΣ 80 70

Διαιτητές Αναστασίου-Αυγερινός-Πέππας
Δεκάλεπτα : 17-14,41-29,64-54,80-70.

ΙΚΑΡΟΣ (Τσιτσόπουλος-Χότζα): Γκόλιας 10(2), Γεωργόπουλος 18(4), Καλαντζής 10(2),Ραδίτσας 8,Γιαννακόδημος, Φραντζέτης, Δαμιανάκος 10(2),Τόλιζας, Κοκκορόγιαννης 18, Τζελέπης 4.
ΠΕΡΑΜΑ (Χλιαουτάκης-Γεωργακόπουλος): Παλληκαράς 2, Πρέκας 9, Γεωργιάδης 16(1),Γρύλλης 12(1), Ιωάννου 7, Φιλίππου 20, Αρώνης,Τράμπαρης 2, Μπακογιάννης, Παρασκευόπουλος 2, Καλαϊτζάκης

ΕΝΩΣΗ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΟ 59 75

Διαιτητές : Καραβίτης , Κηπώσης , Ερμίδης
Δεκάλεπτα : 19-22, 27-37, 35-52 , 59-75

ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ (Κατσαρέλιας, Στρατής): Κοντόπουλος 6(2), Ρόκας 9(3), Στεφάνου 5, Μαργέτης 4, Σταμάτης 8, Γαβαλάς , Καπέτσης, Πλουτέτσκι 12(1), Τσέλιος 15(2) , Τηγάνης , Κολλώσης , Μπούρας
ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. (Αρβανίτης): Γκιορτζίδης, Βούτας 11(3), Άμερσον 10(2), Παπαδημητρακόπουλος 17(2), Πεφάνης 2, Τσιούτσας 12(1), Παπαδάκης 8(2), Φωτιάδης 9(1), Τίλη 5(1), Σαβούρδος

ΑΟΝΑ – ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 75-45

Διαιτητές: Κιουλάφας, Αυγουστόγλου, Μιχαλοπούλου
Δεκάλεπτα: 21-9, 40-24, 59-34

ΑΟΝΑ(Πέρρος,Βουρλιάς):Ψάλτου, Λουπάσης, Τσιάκος 12(4), Λούγαρης 12(1), Ψυχογιός 8(2), Κυριακόπουλος 11(1), Καραχάλιος 7(2), Σεχάϊ 4, Μπατής 3(1), Τσιώκος 14(2),
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ζαφειρακης): Σμυρνής 5(1), Παπάζογλου 11, Λαζαρίδης, Παπαζαφειρόπουλος 12(1), Λιάκας 2, Βλαχογιάννης 15(5)

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΟ ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟ 57- 58

Διαιτητές : Τσαχάκης , Γαρίνη , Αρφαρά
Δεκάλεπτα : 14-13, 25-26, 44-41, 57-58

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡ. (Γκαναβίας): Μάρης2 , Μπαλαμώτης , Καβαλαράκης 12(1), Σκόνδρας 3 , Ζέγγος 2, Παπαδάκης 11(1) , Φωτόπουλος 8 , Ξυνογαλάς , Ρετσίνας 14(2) , Μαυραντζώτου 3, Δέδες 2
ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ/ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Διαμαντόπουλος): Πηλιούνης 22(1), Καράλης 6(2) , Ραγιάς 14(1) , Καρακώστας 9(1) Ντακάϊ , Μαρκουίζος 2,Σάκος 2, Κούρος 2