Η Ευρυάλη άλλαξε τα δεδομένα στην κούρσα για τη 2η θέση στην Α’ ΕΣΚΑΝΑ, καθώς έκανε την έκπληξη και υποχρέωσε σε 3 συνεχόμενη ήττα τον Ερμή Αργυρούπολης με 71-68, σε ένα ματς με 19 αλλαγές προβαδίσματος, το οποίο κρίθηκε στο φινάλε.

Αυτό το αποτέλεσμα έδωσε την ευκαιρία στους Τράχωνες/Δία να ανέβουν στη 2η θέση και δεν την έχασαν, αφού ξέφυγαν από την 1η περίοδο με 13 πόντους διαφορά χάρις σε ένα σερί 12-0 και νίκησαν εύκολα εκτός έδρας τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου 62-45. Αυτή ήταν η 6η σερί νίκη για τους Τράχωνες… Τον Ερμή προσπέρασε επίσης και ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου, ο οποίος πάτησε το γκάζι στο 2ο ημίχρονο, έβαλε 13 τρίποντα και νίκησε τα Ταταύλα 73-56, ανεβαίνοντας στην 3η θέση.

Τα τελευταία λεπτά στο ματς Ευρυάλη – Ερμής Αργυρούπολης:

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, παράταση χρειάστηκε ο Φοίνικας Πειραιά, προκειμένου να καταβάλει εκτός έδρας την ΑΕ Καλλιθέας με 69-63 και να σημειώσει την 7η συνεχόμενη νίκη, η Ακαδημία Ελευσίνας προηγήθηκε ακόμα και με 25 πόντους διαφορά και νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 87-80 τη Δραπετσώνα, ενώ περίπατο έκανε ο ΑΟΝΑ στο Ελληνικό επί της Ηλεκτρούπολης (75-59) και το Πέραμα επικράτησε της Ένωσης Νέας Περάμου με 70-63.