Το Κύπελλο της ΕΚΑΣΚ συνεχίζεται και το Ρέθυμνο κατάφερε να πάρει το “εισιτήριο” για τον Τελικό του θεσμού μετά και από τη νίκη του με 63-44 επί του Ηρόδοτου και πλέον αναμένει τον αντίπαλό του.

Πιο συγκεκριμένα, το Ρέθυμνο προκρίθηκε άνευ αγώνος από την ημιτελική φάση, όπου εκεί ο Εργοτέλης αγωνίζεται κόντρα στην Ακαδημία Ρεθύμνου στο Λίντο σήμερα (11/10) στις 19:00 με “φόντο” την πρόκριση στον Τελικό της διοργάνωσης, ο οποίος αναμένεται να διεξαχθεί την Τετάρτη (14/10).

Δείτε τα αποτελέσματα του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚ:

Εργοτέλης –  Ιεράπετρα ΑΟΚ 79-70

Ακαδημία bc – Αναγεννηση 64-63

Ηρόδοτος – Ρέθυμνο bc 44-63

Δείτε τα φύλλα αγώνων:

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ 44-63

Διαιτητές: Σκανδαλάκης-Τσικριτσάκη

Δεκάλεπτα: 4-18, 20-13, 12-19, 8-13

Ηρόδοτος (Νασούφης): Σταθάκης 3 (1), Αποστολίδης 1, Λεφής 14, Αναστασάκης, Γρύλλης 5 (1), Πρωτογεράκης 3, Μανουκάκης, Γκουτσίδης 5, Κυρίτση 1, Κατσαμάνης 12.
Ρέθυμνο (Μητρόπουλος): Ασουμανάκης 3 (1), Κούμουλος 27 (3), Βέλιου, Θεοδωρίδης 6 (1), Κωσταντινίδης, Βάμβουκας 2, Λαγουδάκης, Φωτάκης, Τσαρουχάς 15 (2), Ζουμπουλάκης 4, Μαραγκάκης 5 (1), Ασμαργυαννάκης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 79-70

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης-Καλαϊτζάκη

Δεκάλεπτα: 29-22, 14-11, 21-21, 15-16

Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Κάτος 3 (1), Μελιδονιώτης, Μαιστρέλης 6 (2), Βερτούδος 3, Δαπουλάκης 1, Μανιαδής 5, Χριστοδούλου 3, Αντονογιαννάκης 2, Καραλής 24 (5), Καρλάφτης 10, Γουμενάκης 10 (3), Μπουμπάρης 12.
ΑΟΚΙ (Γαϊτανάκης): Βασιλειάδης, Γαϊτανάκης 11 (4), Πλακογιαννάκης 10, Καραλάκης 15 (2), Μαντέλλος 10 (2), Σκανδαλάκης 9 (1), Σκαλαίος 2, Πλακογιαννάκης Α. 8 (2), Καναβάκης 5 (1), Διακάκης. 

ΑΚΑΔΗΜΊΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 64-63

Διαιτητές: Τσαϊρίδης-Μπουζουνιεράκης

Δεκάλεπτα: 27-19 , 15-17 , 15-12, 07-15

Ακαδημία(Παπαδογιαννάκης): Ζαμπετάκης 3(1), Σκανδάλης 3, Σαρειδάκης 12, Τσικριτέας 9(3), Παπαδάκης, Δουλγεράκης 11(2), Αναστασιάδης 4, Κοροβέσης 12(2), Σειραγάκης 8, Γιάννης 2, Βαλμάς.
Αναγέννηση (Παπαδάκης): Σταράκης 14(1), Κολαρετάκης 2, Μαυρίκης, Καλογεράκης 2, Σταματάκης 3, Δραγάζης 3(1), Κουτσαράδης 6(2), Μπελεφάντης 13(1), Φραγκιαδάκης 12, Αλετράς 8.

Επόμενη αγωνιστική (Γ’ Φάση, 11/10): 

Εργοτέλης-Ακαδημία Ρεθυμνου  (10)
Ρεθυμνο BC (προκρίνεται στη Δ’ φάση, [14/10] άνευ αγώνα) (11)