Έχοντας ως απόλυτο σύμμαχό του την τρομερή του αμυντικά τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας Πατρών κατάφερε να φτάσει στην 4η νίκη του σε ισάριθμα ματς στο 48ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων, αφού επιβλήθηκε με 58-54 επί του Εξάστερου, που μετράει πλέον 2 συνεχόμενες ήττες.

Ο Νίκος Βασιλείου ήταν για ακόμα μια αναμέτρηση ο κορυφαίος παίκτης των νικητών κυριαρχώντας ξανά στο ζωγραφιστό, μετρώντας 15 πόντους (2-7 δίποντα, 2-5 βολές) και 7 ριμπάουντ.
Από κοντά και ο Δημήτρης Καλλιακούδας με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο οποίος ήταν εν γένει άστοχος (3-13 σουτ) έδωσε λύσεις σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ.

Όπως αναφέρθηκε άλλωστε και νωρίτερα, στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί ανάγκασαν τους «πράσινους» μόλις σε 6 πόντους σε αυτό το διάστημα, κατά το οποίο μάλιστα οι ίδιοι πέτυχαν 13 και κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με διψήφια απόσταση (42-30)!
Ωστόσο, ο Εξάστερος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του και με ένα δικό του τρομερό σερί — της τάξης του 19-6 — πέρασε μπροστα με έναν (49-48), πέντε λεπτά πριν το απόλυτο φινάλε.

Όμως, στη συνέχεια, η αχαϊκή ομάδα βρήκε τα πατήματά της και με 3 σερί τρίποντα προηγήθηκε ξανά με 6 πόντους (57-51) 2 λεπτά πριν το τέλος και να τελειώσει ουσιαστικά την υπόθεση νίκης.

Από την άλλη μεριά, ο Νεοκλής Αβδάλας και ο Ανδρέας Κουστένης ήταν ξανά οι κύριοι διακριθέντες των ηττημένων, μετρώντας 21 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 12 πόντους, 3 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά ΕΔΩ.