Η Ελλάδα έκανε τα εύκολα δύσκολα στο πλαίσιο της 3ης ημέρας των FIBA U18 European Challengers, εντούτοις νίκησε την Πορτογαλία 70-63 για τον όμιλο του Τελ Αβίβ (2ο), κρατώντας την αντίπαλό της στο 28,8% εντός πεδιάς και μαζεύοντας 17 ριμπάουντ παραπάνω (50-33).

Στο μεταξύ, το Ισραήλ τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Γαλλία, αλλά εν τέλει την κατέβαλε με 89-83. Ο Ron Zipper πέτυχε 31 πόντους με 7/11 τρίποντα και οδήγησε σε όλο το ματς τους οικοδεσπότες, οι οποίοι έχασαν κατά κράτος τα ριμπάουντ (32-50), αλλά βρήκαν τον τρόπο να κάνουν το 3/3. Η Λιθουανία κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και νίκησε σχετικά εύκολα την Εσθονία 79-66 στο πρώτο, χρονικά, παιχνίδι του 2ου ομίλου. Οι Λιθουανοί μάζεψαν υπερδιπλάσια ριμπάουντ (56-27), σημείωσαν 22 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες και είχαν το προβάδισμα από την αρχή έως το τέλος.

Στον 1ο όμιλο δύο ομάδες παραμένουν αήττητες. Η Σερβία προηγήθηκε 52-18 στο ημίχρονο, ξέφυγε ακόμα και με 48 πόντους διαφορά στο 38’ (88-40) και διέλυσε την αδύναμη Γεωργία 91-48. Η Ισπανία, από τη μεριά της, προηγήθηκε από το 21’ με διαφορά 20 πόντων (41-21) και νίκησε τη Βόρεια Μακεδονία 69-62. Τέλος, η Γερμανία νίκησε την Κροατία 75-69, έχοντας 24 πόντους από 22 λάθη αντιπάλου και διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα μετά το 6ο λεπτό.

Ολοταχώς προς την 1η θέση του 3ου ομίλου πηγαίνει η Σλοβενία, η οποία νίκησε εύκολα και την Πολωνία 75-53 και έκανε το 3/3. Τη δεύτερη νίκη της σημείωσε η οικοδέσποινα Τουρκία στο Ικόνιο, όπου νίκησε την Τσεχία 65-57, παρότι είχε 6/20 βολές! Οι Τσέχοι είχαν βέβαια 1/22 τρίποντα και δέχτηκαν ένα επιμέρους 4-19 στα τελευταία οκτώ λεπτά, έχοντας συνολικά 1/10 σουτ στην 4η περίοδο. Η έκπληξη της ημέρας σημειώθηκε στο τρίτο παιχνίδι, στο οποίο η Λετονία νίκησε τη Ρωσία 73-60, έπειτα από δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια με συνολική διαφορά 76 πόντων!

Στο Challenger 19-25, η Ουκρανία επιβλήθηκε δύσκολα της Ρουμανίας με 68-63 και κατέλαβε τη 2η θέση στον 5ο όμιλο πίσω από τη Σλοβακία, που υπέστη απρόσμενη ήττα από την Ελβετία με 94-85. Στο μοναδικό ματς του 4ου ομίλου η Βουλγαρία ξέφυγε από το 21′ με 28 πόντους διαφορά (59-31) και νίκησε την Ιρλανδία 99-89

Στο Challenger 26-32, το Λουξεμβούργο απώλεσε διαφορά 17 πόντων (57-40 στο 23’), πήρε όμως το ντέρμπι κορυφής του 7ου ομίλου, αφού επικράτησε της Ανδόρας με 71-68 χάρις σε λέι-απ του Damien Thill 39’’ πριν από τη λήξη. Στο άλλο παιχνίδι το Γιβραλτάρ νίκησε εύκολα τη Μάλτα 75-66 και κατετάγη 3ο. Τέλος, περίπατο έκανε το Κόσοβο στον 6ο όμιλο, όπου συνέτριψε τη Μολδαβία 105-48, έχοντας 29 κλεψίματα, 82 πόντους μέσα από τη ρακέτα και 52 στο ανοιχτό γήπεδο, όσους και από τα 40 λάθη της αντιπάλου του.