Έχουν περάσει παρά μόνο μερικές ώρες από την τεραστίων διαστάσεων νίκη του Διαγόρα επί του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Αιόλου Αγυιάς, με τους Ροδίτες να εκμεταλλεύονται την έδρα τους και να καταφέρνουν να προσπεράσουν την αρμάδα της Πάτρας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Γ’ Εθνικής.
Κάτι που δε θα μπορούσε φυσικά να λάβει χώρα σε άλλο γήπεδο, με τη δυναμική του «σπιτιού» τους να χαρίζει στους οικοδεσπότες ένα ηχηρό όπλο κόντρα σε κάθε τρανό (και) φετινό τους αντίπαλο!

Αν και η εύκολη ματιά περί απόδειξης του παράγοντα «έδρα» είναι το τρομερό ξεκίνημα των γηπεδούχων, όταν και κατάφεραν να προηγηθούν τόσο με 10-2 στο 3′ όσο και με 22-5 στο 7′, αλλά η αλήθεια είναι πως ένα υπερόπλο αποδεικνύει την πραγματική του αξία στα δύσκολα -κάτι που συνέβη φυσικά και στην εν λόγω περίπτωση.

Ουσιαστικά, ο πολύ μεστός φέτος Αίολος κατόρθωσε βρίσκοντας πολλές λύσεις σε άμυνα και επίθεση να μειώσει με ένα πολύ μεγάλο σερί ακόμα και στο καλάθι στην 3η περίοδο, ενώ ήδη από τη 2η ήταν πολύ κοντά στο σκορ, έχοντας καλύψει το μεγαλύτερο μέρος της απόστασής του αλλά και μοιάζοντας ικανός για ένα διπλό που θα τον έφερνε με το… 1.5 πόδι στη Β’ Εθνική -εκμεταλλευόμενος φυσικά και το +4 (59-55) του Α’ Γύρου.
Ωστόσο, το ιστορικό Βενετόκλειο μίλησε από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος του ντέρμπι, με την ομάδα του coach Καλαϊτζίδη -έχοντας ως κύριους πρωτεργάτες τους ασταμάτητους Δερμιτζάκη, Σκλήβα και Καταβαίνη– κατάφεραν να κλείσουν την αναμέτρηση με ένα σερί της τάξης του 30-22 στα τελευταία 14 λεπτά, το οποίο επί μέρους ήταν τόσο 21-15 στην 4η περίοδο αλλά και 16-12 στα τελευταία 6 λεπτά όσο και 42-36 σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ένα κρεσέντο ουσιαστικά που έδειξε το δρόμο για το τελικό +11 (77-66), με τους γηπεδούχους αφενός να ισοφαρίζουν τους Αχαιούς στους 18 βαθμούς και αφετέρου να τους προσπερνούν στην ισοβαθμία παίρνοντας και τη διαφορά.

Πλέον, ο Διαγόρας πέτυχε την 6η του νίκη σε ισάριθμα ματς στο Βενετόκλειο (2-2 εκτός έδρας), σε ένα γήπεδο όπου σκοράρει κατά μέσο όρο 74 πόντους και επιτρέπει μόλις 60 -σε μια αναλογία που τον κάνει καλύτερο στα συγκεκριμένα παιχνίδια από τον εκάστοτε αντίπαλό του κατά 14 πόντους (οι 5 από τις 6 νίκες είναι με διψήφια απόσταση) αλλά και κατ’ επέκτασιν καλύτερο από τις εκτός έδρας επιδόσεις του κατά 11 πόντους!