Ο Μίλων έκανε μία ιστορική νίκη(84-46) καθώς επικράτησε του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” Νάξου και πέτυχε την πρώτη νίκη στην επιστροφή του στις εθνικές κατηγορίες, μετά από 7 χρόνια. Η ομάδα του Δημήτρη Αποσκίτη δεν γινόταν να χάσει αυτό το παιχνίδι έχοντας 12 εύστοχα τρίποντα και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από την αρχή έως το τέλος.

Πρωταγωνιστής στην επίθεση των γηπεδούχων αναδείχθηκε ο Στάθης Παπαδάκης που τελείωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, ενώ είχε για συμπαραστάτη τον Νίκο Ψυλέα που σκόραρε 20 πόντους με τους δύο παίκτες να έχουν ευστοχήσει στα 9 από τι συνολικά 12 εύστοχα τρίποντα της ομάδας.

Η ΧΒΑ έχει μέσο όρο 52 πόντους παθητικό στις δύο πρώτες αγωνιστικές και απέναντι στον Αίαντα Αυλίδας χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να βρει τα πατήματα της και να φτάσει στο 2/2. Η ομάδα της Αυλίδας κατάφερε να πετύχει 34 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος, η Ακαδημία Χαλκίδας ανέβασε στροφές στη άμυνα και δέχτηκε μόλις 18 πόντους για το τελικό 52-67.

Για την ομάδα του Λευτέρη Καλογήρου το μεγάλο όπλο με διαφορά είναι η άμυνα της, για τον Άρη Θήβας όμως, το μεγάλο «συν» φαίνεται να αποτελεί η επίθεση. Η Θήβα επικράτησε με 88-76 του Ερμή Σχηματαρίου σε μία έδρα …ηφαίστειο.

Η ομάδα της Θήβας κατάφερε να ξεφύγει σταδιακά στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάσει στη πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με όπλο την εξαιρετική επίθεση της.  Η ομάδα των Ματσαγγούρα-Φραγκούλη έχει μέσο όρο 93 πόντους στα δύο πρώτα παιχνίδια της σεζόν και δείχνει ότι θα αποτελέσει πρόβλημα για οποιαδήποτε ομάδα του ομίλου.

Τέλος, ο Αργοναύτης πήρε ακόμη ένα «θρίλερ», μετά από αυτό απέναντι στην Θήβα την πρώτη αγωνιστική, και παρέμεινε αήττητος. Η ομάδα της Ραφήνας άντεξε στην έδρα του Πέρα και έφυγε με μία πολύτιμη νίκη κάνοντας το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα.