Η αγωνιστική του Top-4 ήταν η χθεσινή καθώς ΝΕΟΛ, ΚΑΟΚ , Κορωπί και ΑΟΠΦ πέτυχαν σπουδαίες νίκες με διαφορετικό τρόπο ο καθένας. Το Ληξούρι επικράτησε της ανεβασμένης Παναχαϊκής εκτός έδρας και παρέμεινε στην πρώτη θέση. Οι νησιώτες δεν κατάφεραν να κρατήσουν τους Πατρινούς χαμηλά στο σκορ καθώς η Παναχαϊκή έκανε την καλύτερη επιθετική της επίδοση με διαφορά από τη δεύτερη στο πρωτάθλημα έως τώρα. Παρόλα αυτά και παρότι οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα(έστω και μικρό) στη 3η περίοδο, η ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου έδειξε και πάλι χαρακτήρα. Συγκεκριμένα, στο χθεσινό παιχνίδι έλαμψαν οι «ψηλοί» του ΝΕΟΛ , σε αντίθεση με το παιχνίδι απέναντι στην Αχαγιά, που ανέλαβαν δράση οι περιφερειακοί. Χαρακτηριστικά, ο Ρεκουνιώτης κυριάρχησε με 19 πόντους, όλους στο «ζωγραφιστό». Αυτή ήταν η 2η καλύτερη επιθετική επίδοση του Ανδρέα Ρεκουνιώτη φέτος( πρώτη απέναντι στην Κηφισιά με 20) με τον σέντερ να αριθμεί 12.8 πόντους μέσο όρο στις πρώτες 6 αγωνιστικές. Παράλληλα, ο έτερος ψηλός της ομάδας, Τρυφωνόπουλος, πέτυχε 12 πόντους και έβαλε και αυτός στο λιθαράκι του στη νίκη της ομάδα της Κεφαλονιάς

Το Κορωπί έκανε τη νίκη της αγωνιστικής επικρατώντας με 77-78 του Ηλυσιακού στη παράταση. Το Κορώπι πέρασε από μία πολύ δύσκολή έδρα καθώς, μόνο ο ΑΟΠΦ έφυγε αλώβητος από εκεί , ενώ πριν από δύο αγωνιστικές το αήττητο του ΝΕΟΛ «έσπασε» στα Ιλίσια. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Κορωπίου δεν πτοήθηκε και έφυγε με το «διπλό» σε ένα απίθανο σε εξέλιξη παιχνίδι. Η ομάδα των Δρακόπουλο-Κουκουζέλη βρέθηκε πίσω με -9(57-48) στην έναρξη της 4ης περιόδου, αλλά βρήκε τα αποθέματα να επιστρέψει και να στείλει το παιχνίδι αρχικά στη παράταση. Ο Άλκης Ιωάννου μπορεί να μην πέτυχε 25 πόντους ,όπως την προηγούμενη αγωνιστική στην εμφατική νίκη κόντρα στην Κηφισιά, όμως πέτυχε το νικητήριο σουτ με 2” να απομένουν με τον «άσο του Κορωπίου να τελειώνει την αναμέτρηση με 14 πόντους.

Τέλος, ΚΑΟΚ και ΑΟΠΦ συνέχισαν με νίκες την πορεία τους στηριζόμενοι στην εξαιρετική τους άμυνα. Ο ΚΑΟΚ κράτησε τον ΑΟΚ Χαλανδρίου στους 35 πόντους στο πρώτο μέρος, ενώ επιδόσεις της ομάδας του Ρουμελιώτη στην άμυνα ανέβαιναν όσο το παιχνίδι προχωρούσε χρονικά με την Κόρινθο να περιορίζει στους 23 την Αθηναϊκή ομάδα που έμεινε για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας αναμέτρηση κάτω από τους 60 πόντους. Από την άλλη, ο ΑΟΠΦ πέτυχε την τέταρτη νίκη καθώς έκανε ρεκόρ για φέτος σε παθητικό πόντων σε μία περίοδο με τους μόλις 4 που δέχτηκε στη 4η περίοδο. Ο Γλαύκος είχε το προβάδισμα μέχρι τη τρίτη περίοδο, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαθε «επιθετικό» μπλάκ άουτ και γνώρισε μοιραία την ήττα.

Τέλος, το άστρο του Βασίλη Μπαρδάκα έλαμψε στην 6η αγωνιστική καθώς ο νεαρός σέντερ της Παναχαϊκής έκανε την επίδοση της αγωνιστικής, παρά την ήττα της ομάδας του από το ΝΕΟΛ. Ο Μπαρδάκας έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις έχοντας 19 πόντους στη νίκη κόντρα στους Δρομείς. Ο νεαρός σέντερ δείχνει την ικανότητα του στο να τελειώνει φάσεις μέσα από την γραμμή του τριπόντου και οι καλές τους εμφανίσεις συνάδουν με την πολύ βελτιωμένη εικόνα των τελευταίων τριών  αγώνων στους οποίους έχουν έρθει και οι δύο νίκες της Παναχαϊκής. Τέλος, η δεύτερη καλύτερη επίδοση ανήκει στον σπουδαίο Αντώνη Φώτση, χωρίς πολλές συστάσεις και σχόλια(όλοι γνωρίζουν τι εστί Αντώνης Φώτσης), ο «άσος» του Ηλυσιακού πέτυχε 26 πόντους, οι οποίοι δεν αποδείκτηκαν αρκετοί για να οδηγήσουν την ομάδα του στη νίκη απέναντι στο Κορωπί.

ΠΗΓΗ φωτογραφίας: ΚΑΟ Κορινθου