Πρώτος Όμιλος

Το θρίλερ της Νίκαιας ήταν σίγουρα από τα παιχνίδια που ξεχώρισαν με τον Ηλυσιακό να αναδεικνύεται νικητής,μετά από τρεις παρατάσεις, με 89-95 επί του Άρη. Το στοιχείο που ξεχωρίζει ήταν το γεγονός ότι ο Άρης Νίκαιας είχε εξαιρετική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο φτάνοντας μέχρι και το +20.

Η ομάδα του Παναγιώτη Καφκή με τον Αντώνη Φώτση και τον Χριστόφορο Κελαϊδή να σκοράρουν συνολικά 42 πόντους, επέστρεψε στο παιχνίδι και πανηγύρισε τη νίκη σε μία δύσκολη έδρα. Μετά τον αγώνα, οι γηπεδούχοι εξέφρασαν έντονα παράπονα για την διαιτησία, όμως στην 4η περίοδο επήλθε ένα ανεπανάληπτο «μπλακ-άουτ» για την ομάδα του Γιάννη Καράμπελα που πέτυχε μόλις 7 πόντους.

Στη Ερμιόνη, η νεοφώτιστη Ερμιονίδα αντεπεξήλθε στην πίεση της πρεμιέρας και κατάφερε να επικρατήσει με 76-70 απέναντι στην Ακράτα. Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό με το πρώτο ημίχρονο να έχει ήδη δύο τεχνικές ποινές και ένα αντιαθλητικό φάουλ. Για την Ακράτα, σίγουρα το στοιχείο που ξεχώρισε ήταν το ντεμπούτο του Γιάννη Γιαννούλη με την φανέλα της ομάδας με τον έμπειρο σέντερ να έχει 11 πόντους.

Παράλληλα, είχαμε τις ιστορικές επιστροφές του Παλαιού Φαλήρου και της Παναχαϊκής στις Εθνικές κατηγορίες. Ο ΑΟΠΦ ξεκίνησε ιδανικά το ταξίδι του επικρατώντας της Κηφισιάς με 84-71 με το Αλέξη Παπαδάτο να τονίζει ότι κάθε πρεμιέρα κρύβει παγίδες και ότι η ομάδα ήθελε να ξεκινήσει με νίκη στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι. Αναλυτικά τόνισε στο «aopf.gr»:

«Ήταν η πρώτη αγωνιστική και η πρώτη αγωνιστική είναι πάντα επικίνδυνη για όλες τις ομάδες.Παίζαμε στην έδρα μας και θέλαμε τη νίκη, κάτι το οποίο πετύχαμε. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια τόσο στο παιχνίδι, όσο και στην μέχρι τώρα προετοιμασία. Ήταν η πρώτη νίκη στο γήπεδό μας στο πρώτο μας παιχνίδι στην Γ’Εθνική. Την πήραμε και συνεχίζουμε την σκληρή δουλειά ενόψει της συνέχειας».

Από την άλλη η Παναχαϊκή, επέστρεψε στις Εθνικές κατηγορίες και απέδειξε ότι είναι έτοιμη να διεκδικήσει την εδραίωση της σε αυτές. Οι Πατρινοί με ηγέτη τον Μοσχοβάκη (20 πόντους) έφτασαν κοντά στη νίκη, όμως η Αχαγιά έδειξε πιο ψύχραιμη στο τέλος και έφυγε με το «διπλό» στηριζόμενη στους συνολικά 37 πόντους που πέτυχαν Λυμπέρης(17π.) και Φραντζής(20π.).

Τέλος, το ΝΕΟΛ, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της πρεμιέρας, έδειξε την ποιότητα του και πήρε μία «επαγγελματική» εντός έδρας νίκη. Η κυριαρχία στο ριμπάουντ και οι πολλές επιθέσεις δεύτερης ευκαιρίας ήταν αυτές που έδωσαν το πλεονέκτημα στους γηπεδούχους. Μπορεί το Χαλάνδρι (6 από αυτά ο Σταθάκης) να πέτυχε 16 τρίποντα, αλλά δεν είχε απάντηση στην πληθωρική παρουσία του Ρεκουνιώτη (15 πόντοι) που έκανε «πάρτι» κάτω από τα καλάθια της Αθηναϊκής ομάδας.

*Πηγή:φωτογραφίας ΑΟΠΦ