Ο Εσπερος άνοιξε με εύκολη νίκη επί του γηπεδούχου ΜΕΣΜΑ (72-58) το 2ο τουρνουά του Μαραθώνα, το οποίο διεξάγεται στη μνήμη του Παναγιώτη Χαμηλοθώρη, του αθλητή που έχασε τη ζωή του στην πυρκαγιά στο Μάτι τον Ιούλιο του 2018.

Η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου αιφνιδιάστηκε στην 1η περίοδο από τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν μάλιστα με διαφορά δέκα πόντων στο 10’ (22-12), πριν δεχτούν ένα επιμέρους 2-13 στα επόμενα 4,5 λεπτά (24-25 στο 14’).

Ο Εσπερος κυριάρχησε από εκεί και πέρα στο γήπεδο και όχι μόνο δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, αλλά έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων (31-43) και ξέφυγε ακόμα και με +16 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (56-72).

Στον τελικό ο Έσπερος θα αντιμετωπίσει αύριο (12/9) το νικητή του αγώνα Δούκας – Πικέρμι.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 31-43, 46-56, 58-72