Περίπατο έκανε στη Χαλκιδική ο Λεύκιππος, όπου νίκησε τον Πολύγυρο με το εμφατικό 79-54, στο πρώτο, χρονικά, παιχνίδι για την 22η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής, φτάνοντας τις 3 συνεχόμενες νίκες. Η ομάδα της Ξάνθης ξέφυγε από το 14’ με διαφορά 20 πόντων (14-34) και την ανέβασε μέχρι το +22 στη συνέχεια (17-39 στο 15’), μετατρέποντας από νωρίς το ματς σε διαδικαστική υπόθεση.

Ο Πολύγυρος δεν μπόρεσε να απειλήσει ποτέ τον Λεύκιππο, ούτε στο 2ο ημίχρονο. Η ομάδα του Νίκου Δώδου ξέφυγε ακόμα και με 25 πόντους διαφορά στο 27’ (36-61) και υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε 2η ήττα στα τελευταία 7 παιχνίδια.

Πολύγυρος – Λεύκιππος 54-79
Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Ντόγκας, Χατζηχαρίσης
Δεκάλεπτα: 9-26, 26-49, 43-64, 54-79
Πολύγυρος (Τσούρμας): Πιπιλιάρης 5, Χαλάτσης 10 (2), Βαφειάδης 4, Κουτουξίδης 13 (1), Ντινάκης 2, Καρασίμος, Μπόλδογλου 13 (3), Καντάρκος 5, Κατιρτζίδης 2.
Λεύκιππος (Δώδος): Μαυρογιάννης 12 (1), Μανάκας 21, Χρήστου 26 (6), Μηντζαρίδης 5 (1), Κατσαμούρης 2, Βοϊβατόπουλος 11 (1), Τσίλογλου, Μαραβέγιας, Παλλάκης, Μακαρατζής, Παπαδήμας, Δεληγιάννης 2.

—————————————————————-

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Πολύγυρος – Λεύκιππος Ξάνθης 54-79
Μακεδονικός – ΓΑΣ Κομοτηνή (27/3, 17:00)
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων – ΧΑΝΘ (27/3, 17:00)
ΚΑΟΧ – Αίας Ευόσμου (27/3, 17:00)
Ευκαρπία – Γέφυρα (27/3, 17:00)
Αρετσού Καλαμαριάς – Ερμής Λαγκαδά (27/3, 20:00)

Ρεπό: Πανσερραϊκός, ΜΕΝΤ

—————————————————————-

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Αίας Ευόσμου 15-3 (1467-1165) 33
————————————————
2. Μακεδονικός 14-4 (1266-1113) 32
3. Γέφυρα 14-4 (1303-1159) 32
4. Ερμής Λαγκαδά 13-6 (1311-1245) 32
5. Λεύκιππος Ξάνθης 12-7 (1417-1264) 31
6. Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 13-4 (1169-1062) 30
7. Ευκαρπία 11-7 (1333-1309) 29
8. Πολύγυρος 9-10 (1206-1284) 28
9. Πανσερραϊκός 8-11 (1267-1276) 27
10. ΧΑΝΘ 8-11 (1151-1200) 27
————————————————-
11. ΓΑΣ Κομοτηνή 3-16 (1121-1318) 22
12. Αρετσού Καλαμαριάς 4-13 (1228-1302) 21
13. ΜΕΝΤ 3-15 (1229-1333) 21
14. ΚΑΟΧ 1-17 (958-1396) 19

—————————————————————-

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (23Η – 3/4, 17:00)

Λεύκιππος Ξάνθης – Μακεδονικός
ΓΑΣ Κομοτηνή – Αρετσού Καλαμαριάς
Ερμής Λαγκαδά – Μαχητές Πειραματικό Πεύκων
ΧΑΝΘ – ΜΕΝΤ
Αίας Ευόσμου – Πολύγυρος
Γέφυρα – ΚΑΟΧ
Πανσερραϊκός – Ευκαρπία