Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για το Μαρούσι, το οποίο μπορεί να είχε πολλές απουσίες, έφτασε όμως σε μια μεγάλη νίκη επί του Δούκα, με βάση το πώς εξελίχθηκε ο αγώνας. Άνετη νίκη για τον Παπάγου επί του Αιγάλεω που συνεχίζει την τρελή του πορεία στο πρωτάθλημα. Πήρε τη νίκη η Μεγαρίδα στο τοπικό ντέρμπι της Δυτικής Αττικής με τον Μανδραϊκό. Νίκες με επικό φινάλε για Πεντέλη και Έσπερο κόντρα σε ΟΦΗ και Πρωτέα Βούλας αντίστοιχα. Μπλόκαρε στα τελευταία λεπτά αλλά πήρε τη νίκη ο Πανερυθραϊκός έναντι του ΚΑΟ Μελισσίων. Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Πανελευσινιακό έναντι του Λοκρού Αταλάντης.

Νίκησε το Δούκα και τις απουσίες

Επιστροφή στις νίκες για το Μαρούσι, το οποίο δυσκολεύτηκε αρκετά στο τοπικό ντέρμπι με τον Δούκα, επικράτησε όμως με 76-68. Οι απουσίες «πλήγωσαν» το Μαρούσι, το οποίο μπορεί να προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά, όμως οι νεαροί του Δούκα έδειξαν ότι μπορούν να τα βάλουν με τους εμπειρότερους γηπεδούχους. Μάλιστα, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 15-17 στο 8’ και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο. Το Μαρούσι δυσκολευόταν αρκετά να βρει σκορ, πετυχαίνοντας μόλις 7 πόντους στα πρώτα 9’ της β’ περιόδου, την ώρα που ο Δούκας κυνηγούσε ακόμα και διψήφια διαφορά στο σκορ. Το σκορ άνοιξε στο τελευταίο λεπτό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-41. Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να δώσουν τη μάχη τους και το αποτέλεσμα τους δικαίωσε. Μπορεί ο Δούκας να βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου, όμως το Μαρούσι είχε ξεκινήσει την αντεπίθεση του και μέσω της επιθετικής του λειτουργίας κατάφερε να επιβάλλει το παιχνίδι του. Ένα σερί 7-0 έφερε την ανατροπή και έκανε το σκορ 69-66 με τα τελευταία λεπτά να εξελίσσονται σε θρίλερ. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στις βολές, εκεί ο Γκαγκαλούδης ήταν εύστοχος με το Μαρούσι να φτάνει στο τέλος στη μεγάλη νίκη.

Παίρνει φόρα ο Πανελευσινιακό

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε ο Πανελευσινιακός, με τους “κυανόλευκους” να επικρατούν του Λοκρού Αταλάντης με 85-75. Ο Πανελευσινιακός φάνηκε για ένα ακόμα παιχνίδι επηρεασμένος από τις απουσίες λόγω τραυματισμών, με το Λοκρό Αταλάντης να μπαίνει καλύτερα στα πρώτα λεπτά και παρά το αρχικό προβάδισμα των γηπεδούχων (6-4 στο 4’), οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με +6 (11-17), ενώ το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε το Λοκρό να είναι μπροστά με 15-19. Στο β’ δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν, με τους παίκτες των Καραχάλιου-Βούλγαρη να βρίσκουν ρυθμό και να τρέχουν ένα επιμέρους 26-15, το οποίο βρέθηκαν και μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου. Το β’ ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν επιβάλλει το παιχνίδι τους και να φλερτάρουν με διψήφιες διαφορές στο σκορ. Η αντεπίθεση του Λοκρού στο τελευταίο λεπτό της γ’ περιόδου έφερε τη διαφορά στο τρίποντο (58-55).Ο Πανελευσινιακός ξέσπασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και πετυχαίνοντας 30 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, έφτασε στη νίκη, παίρνοντας κυρίως ψυχολογία και ηρεμία ενόψει της συνέχειας.

Πάρτι στο “Σαλούν”

Την τρελή του πορεία στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής συνεχίζει ο ΑΣ Παπάγου που επικράτησε του Αιγάλεω με 79-67. Δύσκολα έβαλε εξ αρχής ο ΑΣ Παπάγου στο Αιγάλεω, με τους «στρατηγούς» να έχουν ένα εκπληκτικό ξεκίνημα με 13-5, με το Αιγάλεω να μην αφήνει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-15. Στο β’ δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Διαμαντόπουλου ήταν ακόμα καλύτεροι και έφτασαν τη διαφορά στο +13 (29-16), ενώ όσο περνούσε η ώρα η διαφορά αυξανόταν, με το Αιγάλεω να παίρνει βοήθειες μόνο από τον Κυριακόπουλο και τον Καράβολα, για να κλείσε το ημίχρονο στο 42-32, με τον Μπασδέκη να έχει ήδη 18 πόντους για την ομάδα του. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους γηπεδούχους που έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +20, με το Αιγάλεω να φαντάζει ανήμπορο να διεκδικήσει κάτι από αυτό τον αγώνα, με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά να έχουν περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τρόμαξε αλλά πήρε τη νίκη ο Πανερυθραϊκός

Σε ένα εύκολο απόγευμα μετέτρεψε το νωθρό ξεκίνημα του ο Πανερυθραϊκός, επικρατώντας με άνεση του ΚΑΟ Μελισσίων σε ένα άτυπο ντέρμπι των δύο ομάδων των Βορείων προαστίων. Ο ΚΑΟΜ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και απέκτησε ένα ελαφρύ προβάδισμα, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή αντέδρασαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 17-23. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και ο στόχος ήταν να «καθαρίσουν» όσο το δυνατό νωρίτερα τον αγώνα και για το σκοπό αυτό δημιούργησε διαφορά 10 πόντων, με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-32. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο β’ ημίχρονο με τον Πανερυθραϊκό να διατηρεί το προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορεί να τελειώσει επί της ουσίας τον αγώνα. Ο ΚΑΟ Μελισσίων αντέδρασε μόνο στα τελευταία λεπτά όταν η διαφορά των 12 πόντων (58-70 στο 35’) μειώθηκε στους 7 (63-70 στο 37’). Μάλιστα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τον ΚΑΟΜ να μειώνει στο καλάθι (69-71). Δύο σερί καλάθια για τους φιλοξενούμενους ήταν αρκετά για να επέλθει η ηρεμία και να έρθει στο φινάλε η νίκη.

Πήρε το ντέρμπι η Μεγαρίδα

Την πρώτη θέση της βαθμολογίας απολαμβάνει η Μεγαρίδα, η οποία επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι της Δυτικής Αττικής του Μανδραϊκού με 78-68 και δείχνει τις δυνατότητες της για τη φετινή σεζόν. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημα του, με τον Μανδραϊκό να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο β’ ημίχρονο και χάρη στους Σωκράτη Ψαρόπουλο που έκανε double double με 13 πόντους και 10 ασίστ αλλά και τον Γιασέρ Σάλεχ που πέτυχε 17 πόντους, κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και να προηγηθεί ακόμα και με διψήφια διαφορά στο σκορ, για να φτάσει στο φινάλε στη μεγάλη νίκη.

Έβγαλε κούραση αλλά έφτασε στη νίκη

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Εθνικός, ο οποίος επικράτησε του Ιωνικού ΝΦ με 74-65, με τους Πειραιώτες να βγάζουν κούραση, μιας και έδωσαν τρία παιχνίδια μέσα σε 7 ημέρες, όμως κατάφεραν να πετύχουν το 2/3 και να βλέπουν πιο αισιόδοξα την επόμενη μέρα. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μεγάλη διαφορά στο σκορ, είχαν όμως τον έλεγχο, με τον Ιωνικό ΝΦ να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση φέτος, όμως ο Νίκος Γεωργοπαπαδάκος έβγαλε όλη την εμπειρία του στο παρκέ και συνδυαστικά με την εκτελεστική ικανότητα του Νίκου Πέττα αλλά και τη βοήθεια του Αριστοτέλη Στέφου σε όλα τα σημεία του αγώνα, ήρθε στο τέλος η μεγάλη νίκη.

Επικό φινάλε και νίκη για Έσπερο

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Έσπερο μέσα σε διάστημα λίγων ημερών, επικρατώντας αυτή φορά του Πρωτέα Βούλας εκτός έδρας με 66-65. Ο Έσπερος δεν ήταν καλός αυτή τη φορά και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως παρέμενε κοντά στο σκορ και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στην κόψη του ξυραφιού. Όπως και έγινε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, έχοντας επιμέρους σκορ 10-15 υπέρ της ομάδας από την Καλλιθέα. Όλα κρίθηκαν στο φινάλε, όταν ο Αγγελόπουλος με τις βολές του έκανε το 65-66 για να ακολουθήσουν δύο χαμένες επιθέσεις του Πρωτέα. Μάλιστα, ο Έσπερος υπέπεσε και σε λάθος, όμως ούτε αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα να έρθει η μεγάλη εκτός έδρας νίκη.