Συναρπαστικά ήταν τα περισσότερα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής στο Νότο και μπορεί να μην ολοκληρώθηκε, μιας και δεν έγιναν δύο αγώνες, όμως η… γεύση που μας άφησε ήταν εξαιρετική. Πήραν τα ντέρμπι των πρώτων θέσεων Πανελευσινιακός και Μαρούσι, με τις δύο ομάδες να παραμένουν και αήττητες, παρότι δεν είναι στην πρώτη θέση, μιας και έχουν έναν αγώνα λιγότερο. Πρώτη ήττα για το Αιγάλεω που πάλεψε στην Ελευσίνα, όμως δεν τα κατάφερε στο τέλος. Άνετη νίκη για τη Μεγαρίδα που επικράτησε με σχετική ευκολία του Ιωνικού ΝΦ. Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΣ Παπάγου και μάλιστα με σχετική άνεση κόντρα στο Δούκα. Έκαναν σεφτέ ο Πρωτέας Βούλας και ο Λοκρός Αταλάντης, με τον πρώτο να νικά σε ένα ματς θρίλερ τον Πανερυθραϊκό, ενώ οι νεοφώτιστοι επικράτησαν του ΟΦΗ.

Ιστορική νίκη για τον Λοκρό

Ιστορική στιγμή για τον Λοκρό Αταλάντης που πέτυχε την πρώτη του νίκη στη Β’ Εθνική επικρατώντας του ΟΦΗ με 82-69 και πήρε βαθμολογική ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα μετά το 5′ με 25-21. Η συνέχεια ήταν αυτή που έβαλε τις βάσεις για το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα της Αταλάντης να τρέχει ένα επιμέρους 24-14 και να έχει διαφορά 14 πόντων. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο β’ ημίχρονο, με το Λοκρό να έχει το πάνω χέρι και να φλερτάρει με διαφορά ακόμα και 20 πόντων, φτάνοντας με σχετικά εύκολο τρόπο στην πρώτη του νίκη στην κατηγορία.

Δεν ικανοποίησε αλλά πήρε τη νίκη ο Πανελευσινιακός

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε ο Πανελευσινιακός, ο οποίος μπορεί να μην ήταν καλός, για τα δεδομένα, του, επικράτησε όμως του αήττητου έως σήμερα Αιγάλεω με 74-66. Οι “σταχυοφόροι” πλήρωσαν την έλλειψη ρυθμού, ελέω της αναβολής του αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής αλλά και της απουσίας του Κώστα Μουμπάρακ, ο οποίος αποτελεί και έναν από τους πλέον σημαίνοντες παίκτες. Οι γηπεδούχοι μπορεί να δυσκολεύτηκαν στα πρώτα λεπτά και να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως ο Ψαρόπουλος ήταν έκανε τη διαφορά κάτω από το καλάθι και βοήθησε ώστε να πάρει η ομάδα του το προβάδισμα με 21-15. Μάλιστα η διαφορά στα μέσα της β’ περιόδου έφτασε ακόμα και στους 8 (31-23), όμως το Αιγάλεω αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-32. Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, το “Σίτι” βελτιώθηκε αισθητά στην αμυντική του λειτουργία και αφού έκλεισε τον Ψαρόπουλο, κατάφερε να βρεθεί ακόμα και μπροστά στο σκορ. Ο Παπαδιονυσίου ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δύο δικά του τρίποντα έδωσε διαφορά 6 πόντων, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τον Πανελευσινιακό.

Θρίλερ στη Βούλα και στο τέλος Πρωτέας

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Β’ Εθνική πανηγύρισε ο Πρωτέας Βούλας, ο οποίος επικράτησε του Πανερυθραϊκού με 87-85 ξεκολλώντας από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανερυθραϊκό να είναι καλύτερος και να προσπαθεί να χτίσει διαφορά στο σκορ, όμως η συνέχεια βρήκε τους φιλοξενούμενους να μην βγάζουν την ίδια ενέργεια και ταχύτητα, παράλληλα όμως και οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις και με το επιμέρους 22-10 βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Το παιχνίδι μετετράπη σε ντέρμπι στο β’ ημίχρονο, με τον Πρωτέα Βούλας όμως να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Η ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή έκανε την τελευταία της αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά και ο Σκάνδαλος ήταν έτοιμος να γίνει ο MVP της αναμέτρησης όταν με 26” για το φινάλε έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 76-75. Ο Πετς παρόλα αυτά βρήκε την απάντηση, με το νεαρό φόργουορντ να κερδίζει φάουλ και παρότι θα μπορούσε να είσαι χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί, η ψυχραιμία και η ευστοχία των γηπεδούχων λειτούργησε ευεργετικά ώστε να έρθει η πρώτη νίκη της σεζόν.

Μπορεί και χωρίς τον Κυρίτση

Τι κι αν είδε τον ηγέτη του, Αλέξη Κυρίτση, να τραυματίζεται στον προσαγωγό και να μην συνεχίζει στον αγώνα, ο ΑΣ Παπάγου κατάφερε να βρει το δρόμο προς τη νίκη, επικρατώντας του Δούκα με 77-57 και έφτασε αισίως τις 3 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα. Οι “στρατηγοί” ήθελαν να αφήσουν πίσω τη βαριά ήττα από τον Πανερυθραϊκό και τα κατάφεραν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο κόντρα στο Δούκα, με την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων να είναι ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Γιώργου Διαμαντόπουλου δεν φάνηκαν να επηρεάζονται από τον τραυματισμό του Κυρίτση και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας χτίσει διψήφια διαφορά πόντων. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη, με τον Δούκα να πετυχαίνει μόλις 30 πόντους στο β’ ημίχρονο, δείχνοντας ανήμπορος να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της αναμέτρησης.

Ο Γκαγκαλούδης δείχνει το δρόμο

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε το Μαρούσι, το οποίο επικράτησε του Μανδραϊκού με 86-76, σε έναν αρκετά ενδιαφέροντα αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Μανδραϊκό να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 20-18. Τότε ο Γκαγκαλούδης με τον Παπαγεωργόπουλο ανέλαβαν δράση και ένα σερί 12-2 έφερε το προβάδισμα στην ομάδα των Βορείων Προαστίων με 10 πόντους διαφορά. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο. Το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ήταν το πλέον ιδανικό για την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα που βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +17 (59-42), όμως τότε οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 4-17 μείωσαν τη διαφορά στους 4 (63-59). Στο φινάλε της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση και κατάφεραν να έχουν μία μίνι απόσταση, φτάνοντας στο τέλος στη νίκη.