Πρώτο δείγμα άκρως ενδιαφέρον για τη φετινή Α2, με τα φαβορί να παίρνουν τις νίκες στην 1η αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος. Σοβαρός και ανανεωμένος φάνηκε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με άνεση του Τρίτωνα. Τις πρώτες νίκες τους στην Α2 πανηγύρισαν Ανατόλια, Αγρίνιο και Οίαξ Ναυπλίου, με την ομάδα του Κολεγίου να επικρατεί δύσκολα του Κοροίβου στο πιο αμφίρροπο ματς και τις έτερες δύο να έχουν αρκετά εύκολο έργο, βάσει αποτελέσματος. Με φόρα από την περασμένη σεζόν ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους Χαρίλαος Τρικούπης και Καρδίτσα που επιβλήθηκαν της Ελευθερούπολης και του Παγκρατίου. Πήρε τη νίκη στο ντέρμπι των Δυτικών Προαστίων ο Διαγόρας Δρυοπιδέων έναντι της Δάφνης Δαφνίου

Οι έμπειροι βγήκαν μπροστά

Την πρώτη της νίκη στην Α2 πανηγύρισε η αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με σχετική άνεση του Τρίτωνα κερδίζοντας με 74-56. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη είχε εξ αρχής τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα δημιουργώντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά διψήφια διαφορά στο σκορ, με τον Τρίτωνα να δείχνει ανήμπορος να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα. Το 46-26 του ημιχρόνου είχε δώσει ένα ξεκάθαρο προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους”, με την ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου να προσπαθεί στο γ’ δεκάλεπτο να μειώσει τη διαφορά, όμως αυτή δεν έφτασε ποτέ κάτω από τους 14 πόντους, με το τελευταίο μέρος του αγώνα να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Η είδηση βέβαια από τον σημερινό αγώνα έχει να κάνει με το χρόνο συμμετοχής των νεαρών παικτών του Ολυμπιακού, μιας και με εξαίρεση τον Ποκουσέφσκι που έπαιξε 28′ λεπτά (12π, 7ρ.), κανείς νεαρός παίκτης δεν έπαιξε περισσότερο από 7′ λεπτά. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ανδρέας Πετρόπουλος με 17 πόντους, ενώ άλλους 15 με 8 ασίστ είχε ο Βαγγέλης Τζόλος.

Πήρε το ντέρμπι ο Διαγόρας

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, ο οποίος επικράτησε της Δάφνης Δαφνίου με 92-82 στο τοπικό ντέρμπι των Δυτικών προαστίων, στο ντεμπούτο της ομάδας του Χαϊδαρίου στην Α2. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τη Δάφνη Δαφνίου να περνά μπροστά ακόμα και με +5 (14-19). Το σερί 8-0 του Διαγόρα στα τελευταία λεπτά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και τον έβαλε σε θέση ισχύος ενόψει της συνέχειας. Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με το επιμέρους 26-14 να διαμορφώνει μία διαφορά 16 πόντων. Η Δάφνη δεν παράτησε το παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά ακόμα και στους 6 (66-60), με τον Φιλιππάκο να φαντάζει ανίκητος κάτω από το καλάθι. Στα τελευταία λεπτά οι έμπειροι του Διαγόρα βγήκαν μπροστά, με τον άνθρωπο των ανόδων, Βαγγέλη Καράμπουλα και τον Νίκο Λιακόπουλο να δίνουν ξανά διαφορά ασφαλείας για την ομάδα τους. Ο έμπειρος φόργουορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 28 πόντους, ενώ double double πέτυχε ο Λιακόπουλος με 25 πόντους και 12 ασίστ.

“Μελανόλευκο” πάρτι στην Πάτρα

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Α2 ο Απόλλων Πάτρας, επικρατώντας του Φιλίππου Βέροιας με 92-67. Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου πήγε το παιχνίδι από νωρίς σε μεγάλο σκορ, πετυχαίνοντας στο α’ δεκάλεπτο 26 πόντους και μπορεί η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα να βρέθηκε μπροστά με 12-13, ένα σερί 9-0 όμως στα τελευταία λεπτά της περιόδου έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα. Ο Άγγελος Τσάμης βρισκόταν σε μεγάλη ημέρα στην επιστροφή του στην κατηγορία, με τον Πατρινό γκαρντ να δημιουργεί και να εκτελεί και τον Γιάννη Μολφέτα από κοντά να δίνει δεύτερες λύσεις στις επιθέσεις της ομάδας τους. Το 46-31 του ημιχρόνου έδειχνε προς τα πού όδευε το παιχνίδι, ενώ η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο γ’ δεκάλεπτο, όταν η διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους (64-44) χάρη στο καλάθι του Βαγγέλη Μπέμπη. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, όμως ο Απόλλωνας δεν κατέβασε όμως ταχύτητα, μετατρέποντας τον πρώτο του αγώνα σε… πάρτι. Κορυφαίος για τους “μελανόλευκους” ήταν ο Άγγελος Τσάμης, ο οποίος στην επιστροφή του στην “Περιβόλα” πέτυχε double double με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Μολφέτας με 22 πόντους.

Ιδανικό ντεμπούτο για το Αγρίνιο

Την πρώτη του νίκη στην Α2 πέτυχε το Αγρίνιο, το οποίο επικράτησε με άνεση του Ψυχικού με 79-59, γεμίζοντας χαρά τους φίλους της ομάδας που περίμεναν με ιδιαίτερη ζέση την πρεμιέρα της ομάδας τους στην κατηγορία. Το παιχνίδι επί της ουσίας κρίθηκε στο β’ δεκάλεπτο, εκεί όπου το Αγρίνιο ήταν ασταμάτητο σε άμυνα και επίθεση, με το Ψυχικό ταυτόχρονα να είναι άστοχο, με το επιμέρους 26-8 να δημιουργεί διαφορά 11 πόντων (43-22). Η ομάδα των Βορείων Προαστίων προσπάθησε στη συνέχεια να επανέλθει στον αγώνα, κυρίως με το Νικόλα Παπανικολάου που τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλά διαβασμένοι και διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά μέχρι το τέλος. Το Αγρίνιο έφτασε στην πρώτη του νίκη, έχοντας συνέπεια στα ποσοστά ευστοχίας, την ώρα που το Ψυχικό “πλήρωσε” επί της ουσίας τα πολύ χαμηλά ποσοστά από το τρίποντο (22,6%).

Πέρασε από τον Υμηττό ο Οίαξ

Το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα και μάλιστα εκτός έδρας πήρε ο Οίαξ Ναυπλίου, ο οποίος επικράτησε στη δύσκολη έδρα του Αμύντα με 83-59, δείχνοντας με τον πλέον ενδιαφέροντα τρόπο ότι φέτος θα αποτελέσει πόλο ανταγωνισμού. Μπορεί ο Αμύντας να προηγήθηκε με +9 (14-5) στα πρώτα λεπτά, δεν άργησε όμως η απάντηση, με τον Οίακα να τρέχει ένα σερί 4-14 και να περνά μπροστά στο σκορ. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον, με τον Οίακα να θέτει στο β’ δεκάλεπτο τις βάσεις για τη νίκη, έχοντας χτίσει διψήφια διαφορά στο σκορ, όμως ο Αμύντας δεν τα παράτησε και παρέμενε κοντά στο σκορ. Στο β’ ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά, με τον Οίακα να έχει το προβάδισμα, όμως ο Αμύντας πάλευε να παραμείνει στο παιχνίδι. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους, με τον Κουμπούρα και τον Τζόρτζεβιτς να κάνουν το παιχνίδι τους και να φτάνουν τη διαφορά στο +20. Ο έμπειρος γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ double double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο Στέφαν Τζόρτζεβιτς.

Ντέρμπι και στο τέλος Χ. Τρικούπης

Πολύ ενδιαφέρον και αμφίρροπο παιχνίδι διεξήχθη στην Ελευθερούπολη, με την τοπική ομάδα να γνωρίζει την ήττα από τον Χαρίλαο Τρικούπη με 91-87, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να έρχεται με φόρα από την περσινή της πορεία στην Α2. Το παιχνίδι είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ και όλα επί της ουσίας κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά. Στα 4′ πριν από τη λήξη η Ελευθερούπολη βρέθηκε να προηγείται με 76-73, όμως τα τρίποντα του Οικονομόπουλου και του Σκουλίδα έφερε την ανατροπή στο σκορ. Ο Μοτσενίγος έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΓΣΕ με τρίποντο για το 81-79, όμως ο Ράπτης και ο Οικονομόπουλος έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Μεσολογγίου. Το 84-84 ήταν το τελευταίο σκορ που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, μιας και με δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Τρικούπης βρέθηκε να προηγείται με 89-85. Στα τελευταία 24” ο Ράπτης είχε 1/2 βολές στο φάουλ που κέρδισε, ενώ ο Δεληγεώργης βρήκε στόχο στο ζεύγος βολών για το 89-87, όμως στο τρίποντο που δοκίμασε στο φινάλε και με το σκορ στο 91-87, δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα να έρθει η νίκη για τους φιλοξενούμενους. Η Ελευθερούπολη μπορεί να μην πήρε τη νίκη, κέρδισε όμως τις εντυπώσεις με το ανταγωνιστικό προφίλ που έβγαλε κόντρα σε έναν αρκετά δυνατό αντίπαλο και μάλιστα έχοντας 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τρικούπη να δείχνει από την πλευρά του πως μπορεί να περνά και από δύσκολες έδρες.

Ντεμπούτο με ανατροπή το Ανατόλια

Εντυπωσιακό παιχνίδι, βάσει σασπένς, διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη με το Ανατόλια να επικρατεί του Κοροίβου με 81-78, με την ομάδα του Κολεγίου να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη στην κατηγορία. Το παιχνίδι ήταν εξαρχής αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Κόροιβο να παίρνει για πρώτη φορά μία διαφορά στο σκορ στα μέσα της β’ περιόδου (31-40), με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-37. Όλα επί της ουσίας κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά. Ο Κόροιβος ήταν μπροστά με 78-74, με 1:30′ να απομένει για το φινάλε. Ο Αμπατζάς απάντησε στο τρίποντο του Σιγκούνα, φέρνοντας τη διαφορά στον πόντο (77-78). Ο Ματαλών αστόχησε στη συνέχεια σε λέι απ, με το Ανατόλια να φεύγει στο transition και να κερδίζει φάουλ. Ο Αμπατζάς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ στη συνέχεια οδηγήθηκε και ο Καραποστόλου στις βολές, με τον Ρουτκάουσκας να προσπαθεί να ισοφαρίσει στο φινάλε, χωρίς όμως επιτυχία.