Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να είναι σε τρομακτική βραδιά και να πετυχαίνει 41 ολόκληρους πόντους, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να τερματίσει 3ος στο φιλικό τουρνουά του Μονάχου, επικρατώντας σε ένα συναρπαστικό ματς της Virtus Bologna με 112-111 στη δεύτερη παράταση (90-90 κανονική διάρκεια)!

Στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός ήταν αισθητά καλύτερος της Virtus και με κύριο πρωτεργάτη τον Ιωάννη Παπαπέτρου κατάφερε να επιβάλλει το δικό του ρυθμό στην αναμέτρηση, να κυκλοφορήσει ποιοτικά τη μπάλα και να βρει ελεύθερες όψεις στην περιφέρεια.
Ωστόσο, οι Ιταλοί έβρισκαν πάντα τις λύσεις όταν τις χρειάστηκαν και με 2 αναπάντητα συνεχόμενα τρίποντα έκλεισαν το σκορ στο 23-23.

Στη συνέχεια, οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να τιμωρούν τα υψηλόμορφα σχήματα των «πράσινων» χτυπώντας ξανά και ξανά από το τρίποντο και καταφέρνοντας πολλάκις να ανακτήσουν το προβάδισμα, με το «τριφύλλι» να μη βρίσκει εύκολα αντίδοτο παρά τις ποιοτικές άμυνες, με την ταχύτητα του Παπαπέτρου ως 2 και του Κασελάκη ως 3 να δημιουργούν αρκετές ελεύθερες όψεις στο συγκρότημα του Sergio Scariolo.
Η αποβολή όμως του τεχνικού της Εθνικής Ισπανίας σε συνδυασμό με το σόου του αρχηγού του -που τελείωσε με 16 πόντους το ημίχρονο- έδωσαν τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό (6-10 τρίποντα) να επιστρέψει στο ματς και να κλείσει μάλιστα προηγούμενος το πρώτο μέρος (43-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αρμάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ασταμάτητη σε άμυνα και επίθεση και σιγά σιγά άφηνε το δικό της στίγμα δεόντως στο ματς φτάνοντας συνεχώς σε διψήφια προβαδίσματα, βρίσκοντας ουσία σε πολύ δύσκολα σουτ και αξιοποίηση των όποιων miss matches χάρις την αθλητικότητα και την οξυδέρκεια παικτών όπως ο Perry, που παρά το μικρό του δέμας ταίριαξε ως ο κύριος χειριστής και περιοριστής της αντίπαλης δημιουργίας δίπλα στους Παπαπέτρου και Sant Roos.

Το πιο όμορφο ωστόσο συμβάν του παιχνιδιού ήταν το πίσω από το κέντρο εύστοχο σουτ του Marco Belinelli που κέρδισε το σεβασμό και τη χειραψία του coach Πρίφτη, που είδε το προβάδισμα της ομάδας του να πέφτει από τους 13 στους 10 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (71-61).
Ωστόσο, η Virtus δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη…

Οι Ιταλοί εκκίνησαν με ένα σερί της τάξης του 21-9 μέχρι και το 36′ εκμεταλλευόμενοι τα υψηλόσωμα δίχως στοιχεία δημιουργίας και μακρινού σουτ σχήματα του Παναθηναϊκού και πέρασαν μπροστά με 82- 80, με τον πρώην στόχο των Αθηναίων, τον Hervey, να είναι εξαιρετικός και να πετυχαίνει 5 πόντους σερί για το προβάδισμα της ομάδας του.
Ο πρώην NBAer μάλιστα, συνέχισε την τρομερή του υπόσταση και στη συνέχεια, στο crunch time, όταν πέτυχε ένα πολύ δύσκολο goal foul για το 86-84 (πριν αποχωρήσει τραυματίας εξαιτίας της άσχημης πτώσης του).

65 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Virtus εκτόξευσε το μίνι σερί της στο 6-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα και φαινομενικά τελείωσε την υπόθεση νίκης με τρίποντο του Weems από την αριστερή 45, με τον Παπαπέτρου να μειώνει με δικό του τρίποντο -με 2η προσπάθεια- στους 3 45” πριν το φινάλε (90-87)!

Στη συνέχεια, και μετά το άστοχο τρίποντο του Belinelli, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σπάσει με εξαιρετικό passing game τη χαλαρή άμυνα της Virtus και να βρει υποψία ελεύθερου σουτ σε 2 και 3 περιπτώσεις, με τον Sant Roos να επιλέγει τον wide open στην κορυφή Κασελάκη, που ισοφάρισε ανενόχλητος 12” πριν το τέλος σε 90-90!

Στο τελευταίο σχεδόν δευτερόλεπτο, ο Floyd απέδειξε γιατί πρέπει να λάβει σημαντικό χρόνο συμμετοχής φέτος και με δική του τρομερή τάπα στην απόπειρα καρφώματος του Weems έστειλε ένα τρομερό ματς (50% ευστοχία από το τρίποντο σε 55 κοινές προσπάθειες) στην παράταση, με τους «πράσινους» να γυρίζουν από την κόλαση του -6 σε ένα λεπτό.

Στην παράταση το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο πόντο (96-96 μετά από 3 λεπτά), με τα δύο άστοχα σουτ του Κασελάκη (ελεύθερο lay up, ελεύθερο τρίποντο) να στερούν 2 σημαντικά καλάθια στην ελληνική ομάδα, που είδε και τον φοβερό και τρομερό Παπαπέτρου να χάνει μια ελεύθερη βολή και ένα αμαρκάριστο lay up που θα ισοφάρισε στους 98 1.5 λεπτό πριν το τέλος.
Ωστόσο, 13” πριν το φινάλε του φιλικού, ο Hervey -ποιος άλλος- στάθηκε τυχερός με τη μπάλα από το τραγικό σουτ του Udoh να προσγειώνεται στα χέρια του και πέτυχε ένα εύκολο καλάθι για το 100-98.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου όμως, ήταν σήμερα από άλλο πλανήτη και με ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δύσκολο σουτ από την αριστερή γωνία (ίσως και φάουλ) ισοφάρισε σε 100-100 με μόλις 1.7” στο ρολόι και να στέλνει το ματς στη 2η παράταση -μετά και το άστοχο fadeaway σουτ του Ekpe Udoh!

Στη δεύτερη παράταση, ο Perry ξεκίνησε τρομερά και πέτυχε 5 αναπάντητους πόντους για τον Παναθηναϊκό (7-0) σερί, που πλέον βρέθηκε στο 107-100 όντας τρομερά αποτελεσματικός στην επίθεση και καθαρίζοντας τις φάσεις στην άμυνα με 2 ριμπάουντ του νεοεισαχθέντα Καββαδά.

Όμως, η Virtus έτρεξε ένα σερί της τάξης του 8-2 και μείωσε στον πόντο ένα λεπτό πριν το τέλος (με βολές του Bellineli), με τους Ιταλούς να αστοχούν κιόλας σε ελεύθερο τρίποντο από την αριστερή 45 για το προβάδισμα 30” πριν το τέλος (109-108).
Η μία άστοχη βολή του Sant Roos όμως, έδωσε την ευκαιρία στον Belinelli να πετύχει ένα τρομακτικά δύσκολο τρίποντο από πολύ μακριά και να δώσει μετά από πολλή ώρα το προβάδισμα στους Ιταλούς με 111-110 (5” για το τέλος), πιστοποιώντας το τεράστιο ποιόν του.

Στη συνέχεια όμως, ο απίθανος Παπαπέτρου «σκότωσε» με ακόμα ένα προσωπικό του καλάθι (41 πόντοι, 8-13΄τρίποντα) -το δεύτερο τεράστιο σουτ του στη βραδιά- τη Virtus και χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 112-111 σε ένα συγκλονιστικό φιλικό ματς!

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-42, 71-61, 90-90
Οι παρατάσεις: 100-100, 112-111