Μπορεί να μην έπεισε καθ’ όλη τη διάρκεια με την επιθετική του απόδοση ο Παναθηναϊκός στο πρώτο τρανό φιλικό παιχνίδι που έδωσε στη φετινή off- season, αλλά οι «πράσινοι» έδειξαν χαρακτήρα κόντρα στη Zenit St. Petersburg και κατάφεραν να ανατρέψουν την αρχική τους αρνητική εικόνα με όπλο την άμυνα, παρά το γεγονός ότι λύγισαν στο φινάλε με 85-92!

Η κακή ημέρα φάνηκε από το πρωί για το «τριφύλλι» που πέτυχε μονάχα 7 πόντους στην πρώτη περίοδο και συνολικά 16 στο πρώτο μέρος, σε μια τραγική επίδοση που όσο καλή και αν ήταν η άμυνά του -35 πόντους- δε θα μπορούσε να του χαρίσει εύκολα την επιτυχία.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα των γηπεδούχων βελτιώθηκε αναφορικά με το σκοράρισμα και στο τέλος της τρίτης το -13 της ανάπαυλας είχε μειωθεί στο -9 (45-54), με το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο να αναμένεται ιδιαίτερα καίριο για την υπεράσπιση της νίκης από πλευράς Ρώσων, που επίσης δεν τα πήγαν τόσο καλά επιθετικά σήμερα στην Ελλάδα.
Εκεί, ο Παναθηναϊκός πέτυχε 23 πόντους -46 αθροιστικά στο δεύτερο μέρος (+24 σε σχέση με το πρώτο- και κατάφερε να στείλει το εν λόγω ματς στην παράταση με buzzer beater τρίποντο του Okaro White – ενώ είχε προηγηθεί ένα σερί της τάξης του 23-14 στην περίοδο!

Στην παράταση, το παιχνίδι ήταν ξανά τρομερό για τους 2 αντιπάλους να πετυχαίνουν από 11 πόντους έκαστος στην πρώτη, για να υπάρξει και δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο στο ΟΑΚΑ, με τη Zenit να επικρατεί εν τέλει με 92-85, σε έναν αγώνα που δυστυχώς δε μεταδόθηκε τηλεοπτικά παρά το κύρος και το χαρακτήρα ντέρμπι που είχε

Πλέον, το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη αναμένεται να ταξιδέψει στη Γερμανία και το Μόναχο για να αντιμετωπίσει την τοπική Bayern αλλά και τις Virtus Bologna και Ερυθρό Αστέρα στις 11 και 12 Σεπτεμβρίου.

Τα δεκάλεπτα: 7-16, 22-35, 45-54, 68-68,
79-79, 85-92 (παρ.)