Για πρώτη φορά από τότε που η “ερυθρόλευκη” ΚΑΕ καθιέρωσε τη “Monday night against COVID-19”, η λέξη “χαλαρότητα” απουσίαζε από το λεξιλόγιο του Ολυμπιακού. Εν αντιθέσει με τα προηγούμενα δευτεριάτικα παιχνίδια με MEGA Soccerbet, Ιωνικό και Λάρισα, ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτα προσηλωμένος στο φιλικό με το Μεσολόγγι (111-57), το οποίο περισσότερο με πρόβα για το ματς της Πέμπτης (18/2, 19:30) με την Anadolu Efes έμοιαζε, παρά με αγώνα φιλανθρωπικού χαρακτήρα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλε επί 40 λεπτά πολλή ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, είχε διάθεση και ήταν άκρως αποτελεσματική στην επίθεση. Όλα αυτά αντικατοπτρίζονται άλλωστε και στην εξέλιξη του σκορ, καθώς οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν 16-6 στο 7’, 37-15 στο 13’ και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +30 (57-27).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ευστόχησε σε 9 από τα 16 τρίποντα που επιχείρησε, είχε 14/21 δίποντα, υπερδιπλάσια ριμπάουντ (21-10), μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 7 φορές τη μπάλα και υπέπεσε σε μόνο 6 λάθη. Την ίδια ώρα, το Μεσολόγγι είχε διπλάσια λάθη (10) από ασίστ (5) και 0/11 τρίποντα. Και το χειρότερο για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ήταν ότι η εικόνα της αναμέτρησης δεν διαφοροποιήθηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν φουριόζοι και στην τρίτη περίοδο, έκαναν για αρχή ένα σερί 10-0 και στο 24’ ανέβασαν τη διαφορά στο +40 (70-30). Και δεν έμειναν εκεί. Στο 29’ η διαφορά έφτασε το +50 (85-35) και άγγιξε τη μέγιστη τιμή της στο 35’ (101-45).

Οι Sasha Vezenkov (15 πόντοι), Γιώργος Πρίντεζης (14 πόντοι), Octavious Ellis (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αλέξανδρος Νικολαΐδης (10 πόντοι, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού, ο οποίος τελείωσε το ματς με 56/96 σουτ (58,3%), 18 ριμπάουντ παραπάνω και 31 ασίστ.

Από το πολύ άστοχο Μεσολόγγι (19/51 δίποντα, 3/25 τρίποντα), που έκανε και 22 λάθη, ο μόνος παίκτης που σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Toddrick Gotcher (18).

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 60-30, 87-40, 111-57

* Ο Aaron Harrison ήταν η απουσία της τελευταίας στιγμής, καθώς δεν χρησιμοποιήθηκε λόγω του μυικού σπασμού που τον ταλαιπωρεί. Εκτός ήταν και ο Κώστας Παπανικολάου.

* Στο 15’ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης φάνηκε να χτυπάει στο αριστερό χέρι, αλλά συνέχισε κανονικά τον αγώνα, δίχως κανένα πρόβλημα. Στο ημίχρονο, μάλιστα, νίκησε εύκολα τον Devonte Green στο διαγωνισμό τρίποντων και χάρισε 3.000 μάσκες στο Χατζηκυριάκειο ίδρυμα.