Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ,προκειμένου να χαμηλώσει τον πήχη των προσδοκιών που γεννούν τόσο οι νίκες του Ολυμπιακού, όσο και οι εμφανίσεις του στο ξεκίνημα της σεζόν 2021-22… Πολύ περισσότερο δε μετά τη νίκη επί της Real, η οποία προήλθε έπειτα από άλλη μία εξαιρετική αμυντική προσπάθεια.

Διαβάστε τι είπαν αναλυτικά οι “ερυθρόλευκοι” μετά το τέλος του αγώνα…

ΜΠΑΡΤΖΩΚΑΣ: «ΜΟΝΟ Ο WILLIAMS-GOSS ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ»

«Συγχαρητήρια στην ομάδα για την μεγάλη νίκη. Ελέγχαμε το παιχνίδι, κερδίζαμε για σχεδόν 40 λεπτά οπότε αξίζαμε να κερδίσουμε. Η Real είναι μεγάλη ομάδα, χωρίς κενά. Είναι αθλητική με 2-3 παίκτες σε κάθε θέση. Το να προηγείσαι σχεδόν 40 λεπτά και να δείχνεις τέτοια ένταση δείχνει την προοπτική και τις δυνατότητες της ομάδας μας.

Μεγάλο credit δίνω στον κόσμο μας που έδωσε μεγάλη υποστήριξε. Μας έλειψαν πολύ πέρσι. Επειδή είμαι Έλληνας και επειδή αύριο όλοι θα λένε πως θα κερδίσουμε την Euroleague να πω απλώς πως είναι μία νίκη στην δεύτερη αγωνιστική. Πρέπει να έχουμε την ίδια προσέγγιση, να είμαστε ταπεινοί και να σκεφτόμαστε το επόμενο παιχνίδι. Μόνο έτσι μπορείς να είσαι πετυχημένος.

Αν και κάναμε τακτικά λάθη είμαι πολύ ικανοποιημένος. Μόνο ο Williams-Goss μας δημιούργησε πρόβλημα με pull-up και floater. Δεν μας προκάλεσε πρόβλημα συνεργασίας παρά μόνο με pull-up και από επιθετικά ριμπάουντ. Είμαστε πολύ σταθεροί. Όταν μία ομάδα σουτάρει τόσο χαμηλά σημαίνει ότι έχει βγει από τις γωνίες της και έχει πιεστεί.

Δεν με πειράζει καθόλου που δεν σουτάρει (ο Walkup). Όταν ήταν μέσα η ομάδα ήταν στο +10. Είμαι σίγουρος πως αυτός ο παίκτης δεν κάνει ποτέ ζημιά, ακόμα και όταν δεν βάζει σουτ. Με τέτοιο χαρακτήρα και νοοτροπία.

Το μπάσκετ αλλάζει. Το ταλέντο του Ντόρσεϊ μας έδωσε μεγάλη ώθηση. Αν θέλουμε να βαφτίζουμε τους ταλαντούχους παίκτες ηγέτες, μαζί σας. Το μπάσκετ είναι ομαδικό. Όλη η ομάδα αμύνεται και επιτίθεται, μέσα από το ομαδικό παιχνίδι ο καλός παίκτης θα φανεί. Πραγματικά πιστεύω πως έχουμε 12 καλούς παίκτες».

VEZENKOV: «ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΧΤΗΚΑΜΕ 32 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ 2Ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ»

«Δεχθήκαμε μόλις 32 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που είναι απίστευτο στην Euroleague στις μέρες μας. Κάναμε τρομερή δουλειά και πήραμε το παιχνίδι. Με 1/7 στα τρίποντα δεν μπορώ να μιλήσω, αλλά προσπαθώ να δώσω τα πάντα για την ομάδα μου, σε καλές και κακές στιγμές, αλλά το σημαντικό είναι ότι κέρδισε η ομάδα».

ΝΤΟΡΣΕΪ: «ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΤΕΣΤ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ»

«Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλή άμυνα και δεν βρήκαμε σκορ στην επίθεση, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο κυκλοφορήσαμε την μπάλα καλύτερα και είδαμε καθαρά το καλάθι και και τα καταφέραμε.

Όλοι είναι ικανοί στην ομάδα να σκοράρουν και ξέραμε ότι έπρεπε να τα πάμε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο γιατί είχαμε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το ματς και θέλαμε να πάμε με δύο νίκες στην διπλή αγωνιστική της επόμενης εβδομάδας. Είναι ένα ψυχολογικό τεστ για εμάς.

Ήταν σπουδαία ατμόσφαιρα που μας έδωσε πολλή ενέργεια και θέλουμε τον κόσμο στο πλευρό σε κάθε ματς για να προστατεύσουμε την έδρα μας».

MARTIN: «ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ»

«Έχουμε αθλητική ομάδα. Παίζουμε γρήγορα στην άμυνα και δημιουργούμε πρόβλημα στην αντίπαλη επίθεση. Όταν παίζουμε καλή άμυνα βρίσκουμε και καλές επιθέσεις. Πρέπει να συνεχίσουμε να δίνουμε βάση στην άμυνά μας».

LASO: «ΤΑ ΕΥΣΗΜΑ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΚΛΗΡΑΔΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΕ»

«Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την μεγάλη νίκη. Ήταν ισορροπημένο ματς, στο οποίο αμυντικά και οι δύο ομάδες έπαιξαν σπουδαία. Σε ένα δίλεπτο που Vezenkov και Ντόρσεϊ σκόραραν 8-10 πόντους ήταν σημείο που έκανε την διαφορά. Ο αγώνας άνοιξε και δεν μπορούσαμε να επιστρέψουμε. Κοιτάζοντας τα στατιστικά είναι δύσκολο να κερδίσεις εκτός έδρας με ποσοστό στα τρίποντα 12% (3/24).

Μερικές φορές είναι απλά αριθμοί αλλά σήμερα ήταν καθοριστικός παράγοντας το ποσοστό που δεν αρκούσε για να κερδίσουμε. Δίνω τα εύσημα στον Ολυμπιακό για μία την νίκη, την σκληράδα που έβγαλε. Εμείς, από την πλευρά μας θα πρέπει στο μέλλον να τον κερδίσουμε στο μέλλον».