Η τρελή πορεία του Λαυρίου συνεχίστηκε και στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε (και) του Παναθηναϊκού με 92-82 και έφτασε τις 6 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας παράλληλα τους “πράσινους” στην 1η φετινή τους ήττα.

Από εκεί και πέρα, το Περιστέρι έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί του ΠΑΟΚ (3-0), επικρατώντας με 76-67 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”. Οι “κυανοκίτρινοι” προέρχονταν από 3 ήττες σε 4 αγώνες, αλλά κράτησαν στα 5/21 τρίποντα τον “δικέφαλο” (την πιο εύστοχη ομάδα του πρωταθλήματος πίσω από τα 6,75μ. με 41,6%) και τον νίκησαν για 4η συνεχόμενη φορά.

Ο Προμηθέας ήταν μέχρι σήμερα η μόνη ομάδα της Basket League δίχως εκτός έδρας νίκη. Όχι πια. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε σχετικά εύκολα του Μεσολογγίου στο Αγρίνιο με 88-82 και σημείωσε διαδοχικές νίκες για πρώτη φορά φέτος, υποχρεώνοντας παράλληλα την τους γηπεδούχους σε 7η συνεχόμενη ήττα.

Τέλος, στο πρώτο, χρονικά, παιχνίδι της ημέρας ο Ιωνικός νίκησε για 2η φορά φέτος τον Άρη 68-64 (προηγήθηκε το ματς του Κυπέλλου) και μετράει πλέον 4 νίκες στους τελευταίους 6 αγώνες μετά το αρχικό 0-4. Στον αντίποδα, οι “κίτρινοι” έφτασαν τις 3 συνεχόμενες ήττες, όσες έχουν πλέον και στις αναμετρήσεις με τους Νικαιώτες στη Basket League.

Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΟΥ ΕΣΠΑΣΕ

Το Λαύριο αριθμούσε μόνο ήττες στους προηγούμενους 10 αγώνες με τον Παναθηναϊκό στη Basket League. Η ομάδα του Σερέλη είχε 13/17 δίποντα, 8/14 τρίποντα και 11/15 βολές στο 2ο ημίχρονο της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ο Παναθηναϊκός δεχόταν 63,4 πόντους κατά μέσο όρο μέχρι σήμερα στο πρωτάθλημα, έχοντας την καλύτερη άμυνα. Δέχτηκε 61 μόνο στο 2ο ημίχρονο του αγώνα με το Λαύριο

Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΗΘΗΚΕ

Ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 14-3 (και 8-1 εκτός έδρας) απέναντι σε ομάδες που προέρχονται από την Α2.