Πέμπτη νίκη στην φετινή Basket League για το Λαύριο Megabolt. Δεύτερο πέρασμα από το “Σοφία Μπεφόν” μετά την πρεμιέρα κόντρα στον Ιωνικό Νίκαιας. Παράλληλα, πέμπτη ήττα για τον Πανιώνιο.

Οι “κυανέρυθροι” ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική κατάσταση, ερχόμενο από τον πάγκο, τον Γιώργο Καμπερίδη με 16 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ταιρίκ Ντουρέν με 18 πόντους. 17 πόντους πρόσθεσε για την ομάδα του Γαβριήλ, ο Σαμάρντο Σάμουελς.

Για τους νικητές, MVP ο Κουεντόν Ντεκόζι με 22 πόντους, πολύ καλός στα κρίσιμα και ο Βασίλης Μουράτος (8 πόντους).

Ο Αγώνας

Ο γηπεδούχος Πανιώνιος άρχισε τον αγώνα με τους Βεργίνη, Ντουρέν, Πάσαλιτς, Λαμπρόπουλο, Σάμουελς ενώ ο Χρήστος Σερέλης επέλεξε τους Μουράτο, Άλμαν, Ντεκόζι, Γερομίχαλο και Ντέιβις. Εξαιρετικό το ξεκίνημα για το Λαύριο το οποίο με βολές του Μουράτου προηγήθηκε με 2-8. Οι “κυανέρυθροι” βρήκαν λύσεις στο ζωγραφιστό με τον Σάμουελς και τον Λαμπρόπουλο για το προσπέρασμα, 15-12. Τα συνεχόμενα τρίποντα των Κουζέλογλου, Ουότσον και Ντεκόζι επανέκτησαν το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους, 17-23 στο 10′.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε μέχρι τους 12, 19-31 μετά από τρίποντα του Μαστρογιαννόπουλου και του Άουτλο. Ο Γιώργος Καμπερίδης όμως με την είσοδο του στο παρκέ άλλαξε την εικόνα των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να πετύχει 8 συνεχόμενους πόντους για την ισοφάριση του “Ιστορικού”, 37-37.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (50-51) στο 27′. Ο Γιώργος Καμπερίδης κράτησε στο παιχνίδι τον Πανιώνιο στην δεύτερη περίοδο και συνέχισε το έργο του στην τρίτη περίοδο δίνοντας του προβάδισμα δύο πόντων με τρίποντο στην εκπνοή, 56-54.

Ο Γιώργος Καμπερίδης ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για τους “νεοσμυρνιώτες” καθώς με το τέταρτο του τρίποντο (4/5) ο Πανιώνιος ξέφυγε με 59-54. Όμως, ο Μουράτος βγήκε μπροστά για την ομάδα του Σερέλη και σε συνδυασμό τα τρίποντα των Άουτλο και Ντεκόζι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν εκ νέου μπροστά, 65-68. Οι Αμερικανοί του Λαυρίου έκαναν ότι ήθελαν στο τελευταίο πεντάλεπτο την άμυνα του Πανιωνίου με αποτέλεσμα η ομάδα τους να ξεφύγει με επτά, 69-76. Το τελικό, 71-77 διαμορφώθηκε με μία εύστοχη βολή του Βασίλη Μουράτου και ήταν απολύτως δίκαιο αποτέλεσμα με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.